banner2

Zıt kutuplar gerçekten birbirini çekiyor mu? Araştırma sonucu ne gösterdi?

Toplum zihninde zıt kutupların birbirini çektiği yönündeki tabu yapılan bir araştırma ile yerle bir edildi. Araştırmaya göre kişilerin yüzde 80'inden fazlası birçok yönden kendine benzeyen insanlarla gayet mutlu bir ilişki sürdürüyor. Çalışmaya katılanların sadece yüzde 3'ünde bireyler kendilerinden farklı olanlarla beraber olma eğiliminde.

Hayat 14.09.2023, 16:46
Abone ol
Zıt kutuplar gerçekten birbirini çekiyor mu? Araştırma sonucu ne gösterdi?

Bir ilişkide taraflar ne kadar birbirinden farklı karakterde olursa o kadar çok anlaşma sağlanır şeklinde bir düşünce var. Hatta bununla ilgili "zıt kutuplar birbirini çeker" şeklinde bir tabir bile kullanılıyor. Peki gerçekten öyle mi? 

Amerika'da yapılan yeni bir araştırma bunu doğrulamıyor. Ekip nişanlı, evli veya birlikte yaşayan çiftlerin dahil edildiği 199 çalışmadaki 22 özelliği inceledi.

ÇİFTLERİN YÜZDE 80'İ ÇOĞU YÖNDEN BİRBİRİNE BENZİYOR

Neticede karşıt kutupların birbirini çektiği şeklindeki inanışın gerçeği yansıtmadığı görüldü. Birbiriyle anlaşan çiftlerin yüzde 82 ​​ila yüzde 89'u siyasi eğilimler ve madde kullanım alışkanlıkları da dahil olmak üzere birbiri ile aynı görüşteydi. Yalnızca yüzde 3'ünde bireyler kendilerinden farklı olanlarla partner olma eğilimindeydi. 

Araştırmacılar, karşıtların çektiği herhangi bir özelliğe dair ikna edici bir kanıt bulamadı. Çiftlerin benzer olma ihtimalinin en yüksek olduğu özellik, hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, doğum yılıydı. 

GELECEKTE NE GİBİ SONUÇLAR ORTAYA ÇIKAR?

Ekip çiftlerin çeşitli nedenlerden dolayı ortak özellikleri paylaştığını söyledi. Bazıları aynı bölgede büyür, kendilerine benzeyen insanlardan etkilenir veya birlikte oldukları süre uzadıkça daha da benzer hale gelir. Bu benzer özellikteki insanların bir araya gelmesi gelecekte bazı sonuçlar doğurabilir. Eğer kısa boylu insanların kısa boylu insanlardan ve uzun boylu insanların da uzun insanlardan çocuk üretme olasılığı daha yüksekse, gelecek nesilde aşırı yükseklerde yaşayan daha fazla insan olabilir.

UZMANLARA GÖRE SOSYAL ETKİLERİ OLABİLİR

Durumun sosyal etkileri de olabilir. Daha önce yapılan bazı küçük araştırmalar, Amerikalıların benzer eğitim geçmişine sahip insanlarla birlikte olma olasılığının arttığını ileri sürmüştü; bazılarına göre bu eğilim, sosyoekonomik uçurumu genişletebilecek bir teori. 

Araştırmacılar, buldukları korelasyonların oldukça mütevazı olduğu ve abartılmaması veya bir gündemi desteklemek için kötüye kullanılmaması gerektiği konusunda uyarıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!