banner2

Yurt genelinde sağanak, kar ve fırtına bekleniyor: Cumartesi gününe dikkat! 7 günlük hava tahmini: 17-18-19-20-21-22-23 Kasım hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarın ve Cumartesi günü için kar, sağanak ve fırtına riskine dikkat çekti. Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası, özellikle İstanbul'u Cumartesi günü etkisi altına alacak. Sıcaklıkların Pazar gününden itibaren düşüşe geçerek 4 dereceye kadar inmesi bekleniyor.

Hayat 16.11.2023, 17:29 16.11.2023, 17:37
Abone ol
Yurt genelinde sağanak, kar ve fırtına bekleniyor: Cumartesi gününe dikkat! 7 günlük hava tahmini: 17-18-19-20-21-22-23 Kasım hava durumu

Meteoroloji raporuna göre, yurt genelinde hava durumu çok bulutlu ve yağışlı olacak. Özellikle sağanak yağışlar ve yer yer gök gürültülü sağanaklar şeklinde görülecek yağışlar, Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar olarak kendini gösterecek. Bu yağışların, Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Bursa, Osmaniye, Ordu, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Siirt ve Batman çevreleri ile Hatay kıyılarında yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklıkları yurdun kuzeybatı kesimlerinde 2 ila 8 derece arasında azalacak; diğer bölgelerde önemli bir değişiklik beklenmiyor. Rüzgar genellikle güneyli olacak, Marmara ve Karadeniz'de kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek; Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında ise kuvvetli (40-60 km/saat) olarak hissedilecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Bursa, Osmaniye, Ordu, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Siirt ve Batman çevreleri ile Hatay kıyılarında yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Bu durum, ani sel, su baskını, kıyılarda yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara neden olabilir. Bu sebeple dikkatli ve tedbirli olunması önemli.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklenen rüzgar, olumsuzlukları beraberinde getirebilir. Bu nedenle, bu bölgelerde yaşayanlar ve bu alanlarda bulunanlar dikkatli ve tedbirli olmalı.

CUMARTESİ GÜNÜNE DİKKAT

Meteoroloji'nin cumartesi günü için paylaştığı haritada, yurdun neredeyse tamamında sağanak, kar ve fırtına bekleniyor. 

12 KENT İÇİN SARI ALARM

Meteoroloji, 17 Kasım Cuma günü için; Ağrı, Artvin, Bitlis, Giresun, Hakkari, Hatay, Muş, Rize, Siirt, Trabzon, Van, Şırnak için sarı uyarıda bulundu.

İSTANBULLULAR CUMARTESİ GÜNÜNE DİKKAT

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, cumartesi gününe dikkat çekerek bir uyarı yaptı. Şen, “Hafta sonu hava soğuyor İç Anadolu’da karla karışık yağmur bekleniyor. Cumartesi Marmara’da kuvvetli yağmur var. Cumartesi şiddetli yağıştan İstanbul, İzmir, Muğla, Antalya, Mersin etkilenecek” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!