banner2

Yılın ikinci Güneş tutulması bugün! hangi ilden saat kaçta izlenecek

2022’nin ikinci Güneş tutulması bugün gerçekleşecek. Peki, güneş tutulması ne zaman? Türkiye'de hangi şehirlerde, saat kaçta Güneş tutulması izlenebilecek? İşte tüm detaylar...

Hayat 25.10.2022, 09:01 25.10.2022, 12:17
Abone ol
Yılın ikinci Güneş tutulması bugün! hangi ilden saat kaçta izlenecek

2022 yılının en önemli gök olaylarından biri olan parçalı Güneş tutulması, bugün gerçekleşecek ve Türkiye'den de izlenebilecek.

Güneş tutulması, İzlanda, Avrupa, Kuzey-doğu Afrika, Ortadoğu, Batı Asya, Hindistan, Batı Çin'den gözlenebilecek. Tutulmanın Rusya'dan görüleceği maksimum noktada, Güneş'in tam olarak yüzde 82'si Ay tarafından tutulacak. Avrupa’da ise yüzde 15-30 oranında kısmı görünecek.

TÜRKİYE'DEN DE İZLENECEK

Milyonlarca insanın merakle beklediği ve izlemek için can attığı güneş tutulması Türkiye saati ile 12.40 ve 15.05 saatleri arasında meydana gelecek. Tutulmanın maksimum evresi ile 13.50 olacak. Bu sürede Güneş diskinin yüzde 50'si örtülecek.

Güneş tutulması ne zaman? Güneş tutulması Türkiye'de hangi şehirlerde, saat kaçta izlenecek? - 3

PARÇALI GÜNEŞ TUTULMASI SIRASINDA NE OLUR? 

Yeni Ay, görünmez olacak şekilde Güneş’in önüne geçmeye başlar. Parçalı Güneş tutulmasında Ay yavaş yavaş Güneş’i kapatır. Tam kavuşuma ulaştığı noktadan hemen sonra parçalı bir şekilde tekrar Güneş’in önünden çekilir ve tutulma biter.

GÜNEŞ TUTULMASI NASIL İZLENİR? 

Güneşe asla özel koruma olmadan dürbün, teleskop veya çıplak gözünüzle bakmayın. Astrofotoğrafçılar ve gökbilimciler, güneş tutulmaları veya diğer güneş olayları sırasında güneşi güvenli bir şekilde gözlemlemek için özel filtreler kullanırlar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!