banner2

Yağışlar azaldı korkulan oldu: 58 günlük suyumuz kaldı

Yağışların azalması ve su kullanımının artmasıyla birlikte barajlar alarm veriyor. KOÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevil Veli, su sıkıntısı yaşanmaya başladığını belirterek 58 günlük suyun kaldığını açıkladı.

Hayat 25.11.2022, 16:26 25.11.2022, 16:25
Abone ol
Yağışlar azaldı korkulan oldu: 58 günlük suyumuz kaldı

İstanbul barajları alrm vermeye başladı. Doluluk oranları son 1 yılın en düşük seviyesi olarak ölçülürken Kocaeli'de içme suyu olarak kullanılan barajlarda azalma kritik düzeye erişti.

'58 GÜNLÜK SU KAPASİTEMİZ VAR'

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevil Veli, barajlardaki doluluk seviyelerinin düştüğünü belirterek, 58 günlük bir su kapasitesi olduğunu açıkladı. Kuraklık devam ederse su temini ve yönetimi konusunda yerel yönetimlerin sıkı bir şekilde planlamalar yapması gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Veli, ''Bu konuda projeler, çalışmalar yapılması gerekmektedir" dedi.

'BETONLAŞMANIN ÖNLENMESİ GEREK'

Su kaynaklarının azalmamasına ilişkin çalışmaların yapılması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Veli bu çalışmaları şöyle sıraladı:

Mevcut su kaynaklarının maksimum verimle kullanılması ve su israfının önlenmesi, betonlaşmanın önlenmesi, havadaki nemi artırabilecek ağaçlık alanların artırılması, kullanılmış suların ileri düzeyde arıtılarak yeniden kullanılabilmesi, doğaya zarar verecek gazların atmosfere salınımının önlenmesi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!