banner2

Vazodaki çiçekleri her gece buzdolabına koyun! Kesme çiçeklerin uzun süre sağlam kalması için yapabileceğiniz uygulamalar var!

Çiçekler, bulunduğu her ortamı güzelleştirip canlandırma etkisine sahip. Evlerde bulunan taze çiçekler ise kısa süre de olsa mekana farklı bir hava katıyor. Kısa diyoruz çünkü kesme çiçekler, toprakla bağı kesildiği için haliyle uzun ömürlü olmuyor. Ancak bahçe uzmanlarının, kesme çiçeklerin uzun süre taze kalması için bazı önerileri var.

Hayat 24.09.2022, 13:45 24.09.2022, 14:39
Abone ol
Vazodaki çiçekleri her gece buzdolabına koyun! Kesme çiçeklerin uzun süre sağlam kalması için yapabileceğiniz uygulamalar var!

Kesme çiçekler nasıl uzun süre çürümeden dayanır? Toprakla bağı olmayan çiçeklerin taze kalma süresi nasıl uzar? İşte cevaplar...

Evi aydınlatmanın en kolay yolu olan taze kesme çiçekler, kısa ömürlü oldukları gerekçesiyle ne yazık ki hemen çöpe gidiyor. Bahçe uzmanlarına göre su dolu vazoya koyulan çiçeklerin zamanla solmaya başlamasını önlemek için yapılabilecek bazı uygulamalar var. İşin uzmanları bu noktada ilaç değil, doğal ürünlerin kullanılması gerektiğinin altını çiziyor. 

ELMA SİRKESİ VE ŞEKER

Kesme çiçeklerin daha uzun süre dayanması için ilk yöntem ise elma sirkesi, iki yemek kaşığı şeker kullanmak. Antibakteriyel bir ajan olan sirke ve çiçek yemi görevi gören şeker, çiçeklerin dayanıklılığını artırma gücüne sahip.

ÇİÇEKLERİN SUYUNA EZİLMİŞ ASPİRİN

İçi su dolu vazoya ezilmiş aspirin koymak da etkili bir uygulama. Suyun pH seviyesini düşüren aspirin, çiçeğin solmasını önlüyor.

ÇİÇEKLERİ 8 SAAT BUZDOLABINDA BEKLETİN

Taze çiçekleri her gece yatmadan buzdolabına koymak ve sabah çıkarmak da yapılabilecek uygulamalardan. Çiçeklerin daha soğuk sıcaklıklarda geliştiğini söyleyen bahçe uzmanları, düşük sıcaklıkların yaşlanmayı yavaşlattığını aktarıyor.

VAZOYA SODA DÖKMEK ÖMRÜ UZATIYOR

Taze çiçeklerle dolu bir vazoya çeyrek fincan soda dökmek de etkili yöntemlerden biri. Sodadaki şeker çiçeklerin daha uzun süre dayanmasına ve daha güzel kokmasına yardım ediyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!