banner2

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkarılır? Domates, süt ve saç spreyi mürekkep lekelerinde etkili bir temizlik sağlıyor!

Kullanılan bazı günlük eşya, yiyecek veya içecekler evdeki bazı yerlere veya kıyafetlere dökülüp bulaşabiliyor. Bu lekelerden en zor çıkarılanı ise tükenmez kalem. Peki tükenmez kalem lekesini çıkarmanın doğal ve pratik yolları yok mu?

Hayat 19.08.2022, 16:03
Abone ol
Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkarılır? Domates, süt ve saç spreyi mürekkep lekelerinde etkili bir temizlik sağlıyor!

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? Tükenmez kalem lekesi koltuktan, elden, kıyafetten ve halıdan nasıl çıkartılır? İşte cevaplar...
 
Mürekkep bir yere döküldüğü zaman en zor temizlenen lekelerden. Ancak inatçı bir yapıda olan bu mürekkebi çıkarmanın farklı yöntemleri de yok değil. Bu yöntemler lekenin bulunduğu yere göre değişiklik gösteriyor.

TÜKENMEZ KALEM LEKESİ KOLTUKTAN NASIL ÇIKARILIR? 

Mesela tükenmez kalem lekesini koltuktan çıkarmak için önce mürekkebi bir kağıt havluyla olabildiğince almaya çalışın. Ardından ağartıcı içermeyen deterjan ile suyu karıştırarak temiz bir bezle leke çıkana kadar koltuğu silin.

ELİNİZDEKİ TÜKENMEZ KALEM LEKESİNİ DOMATES İLE ÇIKARTIN

Tükenmez kalem bazen ellere de bulaşabiliyor. Bunu çıkarmak için ise domatesin gücünden yararlanabilirsiniz. Lekeyi, kestiğiniz bir parça domates ile güzelce ovunca ortaya çıkan manzara sizi bir hayli şaşırtacak.

KOT PANTOLONDAKİ TÜKENMEZ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Kıyafetler de bazen tükenmez kalem bulaşan yerlerden olabiliyor. Kot pantolona bulaşan tükenmez kalem lekesini yüksek miktarda alkol içeren bir sprey ile çıkartabilirsiniz. Spreyi lekeye uygulayın ve kurumasını bekleyin. Ovalamak, mürekkebin kumaşa daha fazla işlemesine sebep olur. Alkol mürekkebi kumaşın yüzeyine çeker, mürekkep köpüklenir ve kurur. Kuruyan leke bir bıçak yardımıyla rahatlıkla kazınabilir. 

MÜREKKEP LEKESİNİ DUVAR KAĞIDINDAN ÇIKARMAK MÜMKÜN...

Duvar kağıdında mürekkep lekesi oluştuysa bunu bir silgi ile yumuşak hareketlerle lekeyi silerek çıkarabilirsiniz. Bu şekilde de çıkmıyorsa soğuk suya batırdığınız bir bezle silin ve kurulayın.

HALIDAKİ MÜREKKEP LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Halıya bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak için ise süt ve nişasta ile macun kıvamında bir karışım hazırlayın. Karışımı lekenin üzerine koyun ve 2 saat bekleyin. Karışım lekeyi içine çeker.

CİLALI PARKEYE MÜREKKEP BULAŞTIYSA...

Cilalı parkeye bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak için ise sıcak suyun içine sıvı sabun ekleyin ve parkenin üzerine dairesel hareketlerle sürün. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!