banner2

"Toprağı bol olsun" ne demek? Gayrimüslim ölüler için söylenen bu deyim nereden geliyor?

Bir cenazeye katıldığınızda ya da cenaze evine gittiğinizde "toprağı bol olsun" cümlesinin söylendiğine şahit olmuşsunuzdur. Bu, aslında Müslüman ölüler için söylenen bir cümle değil ama son yıllarda çok sık söylenir oldu. Peki gayrimüslimler için kullanılan bu cümlenin anlamı ne hiç düşündünüz mü?

Hayat 17.08.2022, 12:11
Abone ol
"Toprağı bol olsun" ne demek? Gayrimüslim ölüler için söylenen bu deyim nereden geliyor?

"Toprağı bol olsun" ne demek? "Toprağı bol olsun" cümlesi nereden geliyor? İşte cevaplar...

Bir Müslüman kişinin ölüm haberi sonrası en çok duyduğumuz cümle, "Allah rahmet eylesin." Ancak son yıllarda "toprağı bol olsun" cümlesinin de sıkça kullanıldığına özellikle sosyal medyada şahit oluyoruz.

MÜSLÜMAN ÖLÜ İÇİN "TOPRAĞI BOL OLSUN" İFADESİ KULLANILMAZ

Aslında bu cümle, Müslüman ölüler için kullanılmaz, çünkü bu deyim gayr-i Müslimler için. Bir gayr-i Müslime, "Allâh rahmet etsin" değil, "Toprağı bol olsun" denilir. Çünkü Rahmân sıfatı dünyaya mahsustur, ölümle birlikte sonlanır. Ahiret içinse, Rahîm sıfatı devreye girer.

MEZAR ÜZERİNE ÇOKÇA TOPRAK ATMAK, İLK ÇAĞDAN MİRAS

Tabi bu deyim birazcık araştırıldığında tarihten kalma bazı yaşanmışlıkların izlerine rastlanılıyor. Mesela insanların öldüklerinde birtakım eşyalarıyla birlikte gömüldükleri ilk çağda, kıymetli maden, kap kacak ve takılar sığabilsin diye mezarlar büyük yapılır ve üzerine çokça toprak atılırdı. 

Aynı şekilde İslamiyet’ten önceki zamanlarda Türk beyleri de korugan adı verilen mezarlara altın, gümüş ve mücevherleriyle birlikte gömülmeyi, sonra da üzerine toprak yığdırtarak höyük yapılmasını vasiyet ederlerdi.

HÖYÜKLER BÖYLE OLUŞTU

Tabi bu höyüklerdeki hazineler zamanla yağmalanmaya başladı. Ölenin ruhuna zarar verdiği düşüncesiyle de üzerine ara sıra toprak yığma işlemi yapıldı ve işte günümüzde rastladığımız koca koca höyükler böyle ortaya çıktı.

Ölenin yakınları da bazen yanlarında toprak getirip mezarın üzerine attı. Bundaki amaç mezarın düşmanlar ve art niyetliler tarafından açılması ve hazinenin yağmalanmasının önüne geçmek. 
Yani ne kadar fazla toprak, o kadar az risk... 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!