Temizlik yaparken nelere dikkat edilmeli? Mutfak ve banyo bezlerini ayırın, kesme tahtasını makineye atmayın!

Ev temizlemek günlük rutinler arasında yer alan işlerden. Ancak temizlikte bazı hatalar da yapılabiliyor. Bulaşık veya çamaşır makinesine fazla eşya doldurmak, yerleri kirlenmiş suyla silmek, aynı toz bezini evin her yerini silerken kullanmak en sık yapılan yanlışlardan...

Hayat 31.07.2022, 18:03
Temizlik yaparken nelere dikkat edilmeli? Mutfak ve banyo bezlerini ayırın, kesme tahtasını makineye atmayın!

Ev temizlerken nelere dikkat edilmeli? Temizlikte aynı bez kullanırsak ne olur? Ahşap kesme tahtası makineye atılır mı? İşte cevaplar...

Kimi gün aşırı kimi her gün evini temizliyor. Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı temizlikte dikkat edilmesi gereken kurallar var. Hızlı olsun diye yapılan bazı hatalı uygulamalar evi görünüşte temizlese de gerçek anlamda hijyen sağlamaz. 

MAKİNELERİ TIKA BASA DOLDURMAYIN

En sık yapılan hatalardan ilki, bulaşık ve çamaşır makinesi kullanımıyla ilgili. Bulaşık makinesine haddinden fazla bulaşık doldurmak en büyük hata. Birbirine yapışık çatal, kaşık, tabak ve tencereler istenen temizlik etkisini göstermez. Bu yüzden makineniz tamamen dolu ise eşyaları düzenli bir şekilde yerleştirmeniz gerekir. 

Çamaşır makinesini de dönemeyecek kadar dolu çalıştırmak bir diğer hata. Makinenin alabileceği kadar ağırlıkta eşya koymak en doğrusu. Ayrıca taş, kum gibi maddelerle dolu kıyafetleri çamaşır makinesinden uzak tutmak gerekiyor. Bu eşyaları silkeledikten sonra makineye atabilirsiniz. 

KESME TAHTASINI LİMONLA TEMİZLEYİN

Ahşap kesme tahtasını, sıcak su ve bulaşık deterjanı ile yıkamak yanlış bir teknik. Bunun yerine ikiye kestiğiniz limonu tahtanın üzerine sürterek etkili bir temizlik sağlayabilirsiniz.

SIK KULLANILAN YERLERİ GÜN AŞIRI TEMİZLEYİN

Musluk, ocak, lavabo ve kapı kolları gibi yerler en çok kirlenen noktalar olduğu için buraları düzenli olarak temizlemek gerekir. 

KAHVE MAKİNESİ TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ

Temizliğini ihmal etmemeniz gereken bir diğer şey, her gün çalıştırdığınız kahve makinesi. Bu makineyi temiz tutmazsanız kuruyan kahve artıkları sağlığınızı tehdit etmeye başlar.

BANYO VE MUTFAK BEZLERİ AYRI OLMALI

Aynı toz bezini veya temizlik bezini farklı bölümlerde kullanmak da hiç hijyenik değil ve sık yapılan bir hata.  Özellikle mutfak ve banyonun temizlik bezleri farklı olmalıdır. Toz bezinin microfiber olmalarına özen gösterin. Çünkü bu bezler tozu uçurmaz, içinde hapseder. 

Mutfak tezgahında işinizi bitirdikten sonra karıncalarla dolmaması ve pis kokmaması için temiz bırakın.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!