banner2

Suyu ihmal etmeyin, yulaf tüketin! Yaz aylarında bağışıklık sisteminizi doğru beslenerek güçlendirin!

Yaz aylarında soğuk gıda ve içeceklerle geçiştirilen öğünler yüzünden bağışıklık sistemi zayıflayabiliyor. Bu aylarda özellikle su içmeyi ihmal etmemek lazım. Meyve yemek, yulaf tüketmek, yoğurt ve süt içmeyi bırakmamak büyük önem taşıyor. Şeker tüketimi ise mümkün olduğunca azaltılmalı...

Hayat 06.08.2022, 11:14
Abone ol
Suyu ihmal etmeyin, yulaf tüketin! Yaz aylarında bağışıklık sisteminizi doğru beslenerek güçlendirin!

Yaz aylarında bağışıklık sisteminin düşmemesi için ne yapmak lazım? Öğünlerde mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar hangileri? İşte cevaplar...

Yaz aylarında kilo almamak veya vakit kaybetmemek için öğünler serin yiyeceklerle geçiştirilebiliyor. Bu durum süreklilik kazandığında bağışıklık sistemi düştüğü için sağlık sorunları kaçınılmaz hale geliyor. 

EN AZ 2.5 LİTRE SU İÇİN 

Sıcak günlerde ihmal edilmemesi gereken öncelikli şey su içmek. Terleme yoluyla sürekli su kaybeden vücuda yeteri kadar suyu geri kazandırmak gerekiyor. Günde en az 2-2.5 bardak içmek yeterli olacaktır.

MEYVE VE SEBZELERİ İHMAL ETMEYİN

Vitamin ve mineraller yönünden zengin olan meyve ve sebzeler de mutlaka her gün tüketilmeli. Özellikle maydanoz, yeşil biber ve çilek yüksek miktarda C vitamini; zeytin yağı, ceviz ve badem E vitamini; havuç ve domates gibi sebzeler ise beta karoten içerir. Bu nedenle bu sebze ve meyveleri beslenmenizden eksik etmeyin.

YOĞUN ÇALIŞANLAR MUTLAKA YULAF TÜKETMELİ

Kanser, mikrobiyal enfeksiyonlar, diyabet ve yüksek kolesterol tedavisinde de etkili olan beta glukan içeren yulaf da her gün tüketilmeli. Özellikle yoğun ve stresli bir çalışma temposu olanlar mutlaka yulaf yemeli.

SARIMSAK HASTALIK OLUŞUMUNU ÖNLER

Doğal antibiyotik olan sarımsak aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Bu mucize gıda bağışıklık sistemini destekler ve birçok hastalığın oluşumunu önler.

PROBİYOTİK KAYNAĞI: YOĞURT VE KEFİR

Kefir ve yoğurt gibi probiyotikler de bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu besinler vücudu dinç tutmak için mutlaka tüketilmeli. 

YEŞİL ÇAY BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Antioksidan etki göstererek bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil çay aynı zamanda kalbi güçlendirir ve kan şekerini dengeler. Bu çayın idrar söktürücü etkisi olduğu için tansiyon ve böbrek hastaları doktora danışılarak tüketilmeli. 

HAFTADA 2 KEZ BALIK YEMEK LAZIM

Yapılan birçok çalışma Omega 3 yağ asitlerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koyuyor. Bu yüzden haftada 2 kez mutlaka balık yemek ihmal edilmemeli.

ŞEKER TÜKETİLMEMELİ!

Bağırsak florasını bozarak bağışıklığı zayıflatan şeker ise beslenmeden mümkünse tamamen çıkarılmalı. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!