banner2

Sosyal medya bağımlıları bu haber size! Ördek sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

Sosyal medya kullanıcıları, daha çok beğeni almak ve daha çok kişiye ulaşmak için çok farklı çabalara girebiliyor. Bu çaba psikolojide, suyun üstünde sakince ilerleyen ördeklerin bacaklarının, su altında aslında durmadan çalışmasına benzetiliyor. Ördek sendromu adı verilen bu durum önüne geçilmezse depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık problemlerini tetikleyebilir.

Hayat 04.10.2022, 15:46 04.10.2022, 17:47
Abone ol
Sosyal medya bağımlıları bu haber size! Ördek sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

Ördek sendromu nedir? Ördek sendromu tehlikeli mi? Ördek sendromu belirtileri nelerdir? Ördek sendromu tedavi edilebilir mi? İşte cevaplar...

Kendinizi sürekli birileriyle mi kıyaslıyorsunuz? Veya başkalarının daha iyi durumda olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer bunlara cevabınız evet ise ördek sendromu yaşıyor olabilirsiniz. 

İlk olarak Stanford Üniversitesi tarafından keşfedilen bu sendrom, su yüzeyinin altında hırslı bir şekilde kürek çeken ancak zahmetsizce yüzer görünen ördeklerin görüntüsünden ortaya çıkmış.

ÖRDEK SENDROMU NEDİR? 

Bu psikolojik durum özellikle sosyal medya bağımlılarında görülüyor. Hayatını mükemmel göstermeye çalışan ama bu çabayı gizli yapan kişilerin, arka planda çok büyük bir hırsla hareket ettiğini gösteren ördek sendromu, depresyon ve anksiyeteye yol açabiliyor. 

Z KUŞAĞI RİSK ALTINDA

En riskli olarak görülen gruplardan bir tanesi Z kuşağı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çocuklar tamamen telefona ve sosyal medyaya kendini kaptırmış durumda. Küçük yaşta başlayan sosyal medya bağımlılığı da ilerleyen yaşlarda daha büyük sorunları beraberinde getiriyor. Çocukların sosyal medya kullanıcılarına özenmesiyle birlikte bu sendrom kendini belli edebilir.

ÇOCUKLARIN SOSYAL MEDYA KULLANIMI TEHLİKELİ

Özellikle 8-9 yaşlarındaki çocuklar internet üzerinde gördüğü izlediği her şeyden etkilendiği için aynısını yapmak istiyor. Bu yüzden çocukların sosyal medya kullanımının yasaklanması ördek sendromu yaşanmasını engelleyecektir.

TERAPİ EN ETKİLİ TEDAVİ

Aşırı korumacı bir aile ortamında büyüyenlerde daha çok görülen ördek sendromunun tedavisi mümkün. Bir psikoterapiste gitmek, genel esenliğiniz için yardımcı olabilir. Terapi dışında fikrine güvenebileceğiniz birinden yardım istemek ve bu konuyla ilgili eğitimlere katılmak da faydalı olacaktır. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!