banner2

Sosyal medya anneleri nasıl etkiliyor? Bazı paylaşımlardan etkilenip kendini küçümseyen anneler var!

Günümüzde sosyal medya kullanmayan insan neredeyse yok. Kişiler arası iletişim ve farklı bilgiler öğretmesi açısından faydalı gibi görünen bu mecra, anneleri ise zaman zaman olumsuz yönde etkileyebiliyor. Kıyaslama dürtüsünü tetikleyen paylaşımlar, annelerde yetersizlik hissi uyandırıyor ve kadın durmadan kendisini sorgular hale geliyor.

Hayat 07.07.2022, 15:54 07.07.2022, 16:29
Abone ol
Sosyal medya anneleri nasıl etkiliyor? Bazı paylaşımlardan etkilenip kendini küçümseyen anneler var!

Sosyal medyanın anneler üzerinde nasıl bir etkisi var? Anneler sosyal medyada gördükleri karşısında neden kıyaslama yapıyor? Annenin psikolojisi üzerinde sosyal medyanın nasıl bir rolü var? İşte cevaplar...

"Çocuğum tabağındaki bütün yemekleri bitirdi." veya "Ben ev işlerimi yaparken çocuğum uslu uslu oyuncaklarıyla oynadı." Bu tarz cümleler, sosyal medya kullanan annelerin karşısına muhakkak çıkmıştır.

Mükemmel ve sorunsuz bir aile, çocuk ve hayat empoze eden bu tür paylaşımlar aslında bazı annelerin biliçaltına bir bıçak gibi saplanıyor. Çocuğu ile zaman zaman çatışan, ev işleri ve çocuk arasındaki dengeyi kuramayan anne, "onlar yapıyor, ben neden yapamıyorum?" gibi sorgulamalarla kendisini yetersiz görmeye başlar.

SOSYAL MEDYA, YETERSİZ HİSSETTİRİYOR

Özellikle kalabalık kitleler tarafından takip edilen anneler (yani instamom), çocuk bakımı ve gelişimi hakkında sundukları bilgiler ile pek çok annenin kendi annelik becerilerini sorgulamasına neden olabilir. Bu durum da kişinin kendi benliğinden uzaklaşmasıyla sonuçlanabilir.

PAHALI ÜRÜNLER GÖRÜP ALMA İSTEĞİ ARTIYOR

Bazen de sosyal medya kullanıcısı bir anne, sosyoekonomik düzeyinin üstünde olan bir kullanıcıyı takip ettiğinde mutsuzluk yaşar. Maddi durumu iyi olan bir annenin, çocuğu için paylaştığı güneş kremini almak isteyen kadın, sırf bu yüzden kıt kanaat evini geçindirmeye çalışan eşiyle gerilim yaşayabilir ve sonunda mutsuz olmaya başlar.

YAŞA UYGUN ETKİNLİKLER YAPILMALI

Sosyal medyada yer alan bazı çocuk gelişim hesapları da anneleri etkileyen bir diğer nokta. Gördüğü her etkinliği yapmaya çalışan anne zaman zaman çocuğunun gelişimsel özelliklerini dikkate almaz ve çocuk üzerinde baskı kurar. Yaşına uygun bir etkinlik olmadığı için sıkılan çocuğunun yetersiz olduğunu düşünüp kaygılanmaya başlar. Bu yüzden yapılacak etkinliklerin yaşa uygun olması çok önemli.

Annelerin sosyal medyada karşılaştıkları içeriklere eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşmasında fayda var. Sosyal medyaki kişi veya hesap dinlemeye değer mi, mesleki bir uzmanlığı var mı gibi sorgulamalar kendini değersiz hissetmenin önüne geçebilir. Her annenin becerileri farklı. Ve her annenin çocuğu biricik. Hedefiniz mükemmel olmak değil, doğal ve sevgi dolu bir anne olmak olmalı...
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!