Son yılların modası: Mükemmel annelik! Bu akıma uyan anne de çocuk da psikolojik sorunlar yaşıyor!

Son yılların modası "mükemmel annelik" kavramı, kadınlar üzerinde adeta mobbing etkisi oluşturuyor. Mükemmellik sendromu kadınlarda yetersizlik hissi ortaya çıkarıyor. "Çocuğum için daha iyi ve daha çok ne yapabilirim?" diye düşünen anne bir zaman sonra psikolojik sorunlar yaşamaya başlarken her şeyin mükemmel olmasına alışan çocuk ise yetişkin olduğunda büyük zorluklar yaşıyor.

Hayat 24.06.2022, 11:48
Son yılların modası: Mükemmel annelik! Bu akıma uyan anne de çocuk da psikolojik sorunlar yaşıyor!

Mükemmel annelik nedir? Mükemmel anne olmak iyi midir? Mükemmel anne olan kadınların çocukları nasıl bir yetişkin olur? İşte cevaplar...

Her anne çocuğunu çok sever ve çocuğu için en iyisini ister. İyi bir ebeveyn olmak için büyük çaba sarfeder. Ancak anneler de insan ve her zaman her şey mükemmel olamaz. Son zamanların modası mükemmel annelik de gerçek hayatta karşılığı olmayan bir kavram aslında. Çünkü hayatta hiçbir şey dört dörtlük değil, olamaz da. Oldurmaya çalışanların sonu ise ne yazık ki psikolojik sorunlar olarak geri dönüyor.

MÜKEMMEL ANNELER NE İSTER?

“Çocuğum iki yaşında üç dil öğrensin, hem baleye hem de yüzmeye gitsin, belgesel izlesin, piyano ile keman çalsın; sağlıklı yaşasın, organik ürünler tüketsin, zamanında uyusun, kurallara uysun” diye düşünen kadınlar aslında ‘mükemmellik sendromu’nun belirtilerini gösteriyor. Tüm bu yaklaşımların temelinde çocuğun daha iyi bir hayatı olması için yapılan fedakar tutumlar ve arayışlar yatıyor. Ama gerek annenin mükemmel olmaya çalışması gerekse çocuğunun mükemmel olmasını istemesi hem anne hem çocuk için bazı olumsuzluklara yol açabilir.

ANNE KENDİSİNİ YETERSİZ HİSSEDER

Bir kere mükemmellik sendromu annede yetersizlik duygusuna, kendini suçlamaya ve aşırı kaygıya neden olabilirken, çocukta yeme ve uyku sorunlarından inatçılık ve okuldan bıkmaya dek birçok sorunla kendini gösterebilir. 

ÇOCUK BÜYÜDÜĞÜNDE HAYATA KARŞI ZORLANIR

Her istediğini elde edebileceğini, mükemmel ve kusursuz olduğunu zannederek büyüyen çocuk, gerçek hayatta engellenmelerle, retlerle ve başarısızlıkla karşılaştığında büyük hayal kırıklığı ve özgüven kaybı yaşayabilir. 

Ailenin sunduğu imkanları, hayatın kendisinden de bekledikleri için hayat onlara bu şartları sunmayınca hızla derin ruhsal problemler yaşayabilir. Yetişkin olduğunda kendisini sürekli başarılı/başarısız ekseninde değerlendirip mutsuz olabilir. 

MÜKEMMEL BÜYÜTÜLEN ÇOCUK KİBİRLİ OLUYOR

Mükemmellik sendromu ile yetişen çocuk, problem çözme becerisinden yoksun olur. Her şeyden çabuk sıkılır. Elindeki hiçbir şeyle mutlu olmaz. Söz dinlemez. Daha bencil ve kibirli olabilir. 

Unutmayın, bir çocuğa verebileceğiniz en değerli şey onun ayrı bir birey olduğunu kabul ederek sevginizi hissettirmeniz ve güven vermenizdir. Küçük yaşta yönlendirmeler yapılmalı ama çocuklar da çocukluklarını yaşamalıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!