banner2

Soğuk hava bitkiler için de bir tehdit! Uzmanlar uyarıyor: Kış gelmeden içeri alın

Soğuk kış günlerine çok az bir zaman kaldı. Hafif ve ince giysiler, yerini kışlık kıyafetlere bırakmaya başlayacak. Tabi soğuktan korunması gereken tek canlı insanlar değil. Bitkiler de don olaylarından fazlasıyla etkilenebiliyor. Bu yüzden soğuklar iyice kendisini belli etmeden onları iç mekana taşımakta fayda var.

Hayat 19.09.2023, 20:45
Abone ol
Soğuk hava bitkiler için de bir tehdit! Uzmanlar uyarıyor: Kış gelmeden içeri alın

Bitkiler de tıpkı insan ve hayvanlar gibi soğuktan olumsuz etkileniyor. Bazı türler bir nebze dayanıklıyken bazı hassas bitkiler ise soğuk havalarda hemen soluyor. Bu nedenle özellikle saksılarda yetiştirilenleri kapalı mekana taşımak en iyisi. 

BİTKİLER KASIM AYI BAŞINDA İÇERİ ALINMALI

Peki bunu ne zaman yapmak lazım? Bitkileri iç mekana taşıma ile ilgili durum aslında yaşanan coğrafyaya bağlı. Kışları soğuk geçen bir sıcaklık iklim bölgesinde yaşıyorsanız, bitkiler ilk donlardan önce içeriye getirilmeli. Bu da Kasım ayı başlarını işaret ediyor.

5 İLE 10 C'LİK BİR ORTAMDA KALABİLİRLER

Özellikle Afrika veya Akdeniz bölgesi gibi daha sıcak iklimlerde yetişen bitkilerin don gelmeden önce iç mekanlara taşınması gerekiyor. Bunlar arasında saksı narenciye ağaçları, defne, zeytin, zakkum, Çin ebegümeci, solanum, Sago palmiyesi ve biberiye bulunuyor. Sıcaklığı 5-10 C arasında olan bir serada ya da iç mekanda yazı bekleyebilen bu bitkilere ara sıra su vermek yeterli. 

Ev bitkilerinin çoğu, tüm yıl boyunca içeride tutulur, ancak bazıları yaz aylarında dışarı taşınan bazı bitkiler de soğuktan etkilenmemeleri için içeri alınmalı. 15 C'nin altındaki sıcaklıklara tahammül edemeyen Monstera ve pothos gibi tropik bitkiler evinizde büyüme noktalarına geri gönderilen ilk tür olmalı.

Genellikle dona dayanıklı olan fan palmiyeleri ise daha serin bir iklimde hayatta kalabilir ve ilk donlar gelene kadar bırakılabilir.

TOPRAKTAKİ BİTKİLER NASIL İÇERİ TAŞINIR? 

Peki toprakta yetişen bahçe bitkileri nasıl güvenli bir şekilde içeri taşınır? Bitkileri dikim alanlarından güvenli bir şekilde çıkarmak için ise keskin bir kenar küreği veya çatal kullanılmalı. Bu, köklere verilecek muhtemel bir zararı en aza indirmeye yardımcı olur. Bitkiden, mümkün olduğunca fazla toprakları sallamak ve sapları düzeltmek de gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!