banner2

Sizce kedilerin ana vatanı neresi? Cevabına çok şaşıracaksınız

Dünyanın belki de en sempatik canlıları olan kedilerin ana vatanının Türkiye olduğunu biliyor muydunuz? Kaliforniya Üniversitesi'nden bilim insanlarının araştırması, kedilerin 10 bin yıl önce tarımla uğraşan insanların yoğun olduğu ülkemizde ortaya çıktığını gösteriyor.

Hayat 23.09.2023, 11:45 23.09.2023, 12:53
Abone ol
Sizce kedilerin ana vatanı neresi? Cevabına çok şaşıracaksınız

Sokak ve evlerin en sevimli canlıları olan kedilerin onlarca türü var. Sempatik hareketleri, masum bakışları ve insanı kendine hayran bırakan görünüşleriyle kediler dünyanın farklı bölgelerine yayılmış durumda. Peki bu yaratılış harikası canlıların ana vatanı neresi biliyor musunuz? 

39 AYRI KEDİ GENETİĞİ İNCELENDİ

Davis’teki Kaliforniya Üniversitesi kedi genetiği uzmanı Leslie A. Lyons bu konuda yıllar evvel bir araştırma gerçekleştirdi. Çeşitli cinslerdeki kedilerden DNA örnekleri toplayan Lyons ve ekibi Türkiye'dekiler dahil olmak üzere 39 ayrı kedi genetiği özelliği inceledi.

Araştırma kapsamında bu canlıların 10 bin yıl önce insanlara yaklaşıp evcilleşmeye başladıkları belirlendi. Evcilleşme durumu araştırmacılara göre Türkiye’den, Irak, İran ve Kuzey Afrika’ya kadar uzanan bölgede yaşandı. Lyons'a göre veriler özellikle Türkiye’nin kedilerin ortaya çıkmasının başlangıç yeri olduğunu destekliyor.

İNSANLARIN TARIMLA UĞRAŞMASI ETKİLİ OLDU

Türkiye’de insanların tarımla uğraşarak yiyecek depolamaya başlamasının fareleri çektiğini, bunun da avcı kedileri devreye soktuğunu söyleyen Lyons, "Karşılıklı yarar söz konusuydu" yorumunu yapıyor. 

ANADOLU'DAN DÜNYAYA YAYILDILAR

Kedilerin bundan 2 bin 500 yıl sonra gemiler vasıtasıyla Kıbrıs'a taşındığı bilgisi de oldukça önemli. Zira Kıbrıs'tan Mısır'a giden kediler burada halk tarafından çok değer gördü. Yerel halk kedilere soyluluk, zenginlik işareti olarak önem verdi. Ayrıca Anadolu topraklarından Bulgaristan ve Romanya'ya da giden kediler Bizans ve Romalıların sahip çıkmasından sonra Amerika'nın keşfiyle buraya  taşındı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!