Siyah pasaport nedir, kimlere verilir? Siyah pasaport için gerekli evraklar nelerdir?

Diplomatların statüsünü tanımlayabilme özelliğine sahip ve birçok avantajı olan siyah pasaport, Dışişleri Bakanlığı tarafından verilir ve uluslararası geçerliliğe sahiptir. Peki, siyah pasaport nedir, kimlere verilir? Siyah pasaport için gerekli evraklar nelerdir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Hayat 25.05.2022, 12:06 25.05.2022, 12:14
Abone ol
Siyah pasaport nedir, kimlere verilir? Siyah pasaport için gerekli evraklar nelerdir?

Renginden dolayı merak edilen siyah pasaport, vatandaşlar tarafından arama motorlarında araştırılıyor. Merak edilen, "Siyah pasaport nedir, kimlere verilir? Siyah pasaport için gerekli evraklar nelerdir?" sorularının yanıtlarını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

SİYAH PASAPORT NEDİR?

Siyah (Diplomatik) Pasaport, yabancı ülkelerde bulunan Türk konsoloslukları ve Dış İşleri Bakanlığı tarafından TBMM üyelerine ve TBMM üyesi olmayan bakanlara verilebilen bir pasaport türüdür.

SİYAH PASAPORT KİMLERE VERİLİR?

Siyah (Diplomatik) Pasaport; Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Askeri Yargıtay, Uyuşmazlık Mahkemesi, Genel Kurmay Birinci Başkanı, Genel Kurmay İkinci Başkanı, Sayıştay, Cumhuriyet Başsavcısına, Oramirallere, Orgenerallerine, Eski Cumhurbaşkanlarına, Eski Başbakanlara, Yasama Meclisi Eski Başkanlarına, Dışişleri Eski Bakanlarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterine, Diyanet İşleri Başkanına, Başbakanlık ve Bakanlık Müsteşarlarına, Dışişleri Bakanlığı meslek grupları ile Büyükelçilik unvanı almış kişilere, T.C Dış temsilciliklerinde görevlendirilen ataşelere, müşavirlere verilen bir pasaport türüdür. Ayrıca, Siyah (Diplomatik) Pasaport alabilecek yetkide bulunan kişilerin yetkileri devam ettiği sürece, eşlerine ve 18 yaşını doldurmamış ve 18 yaşını doldursa dahi yanlarında yaşayıp bekar olan ve çalışmayan ya da öğrenim durumu hala devam eden çocukların 25 yaşına kadar siyah pasaporttan faydalanma özelliği bulunmaktadır.

SİYAH PASAPORT NASIL ÇIKARTILIR?

Siyah (Diplomatik) Pasaport başvurusu yapabilmek için diplomatik e-pasaport başvuru formu sistem üzerinde doldurularak bir çıktısı alınması gerekmektedir. Başvuru formu her kişiye farklı barkotlu olarak çıktığı için fotokopi ile çoğaltılmaması gerekmektedir. Yapılacak her başvuru için farklı bir çıktı alınması gerekmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!