banner2

Sıkıldığımız ortamlarda neden uykumuz gelir? İşte ani uyku bastırmalarını tetikleyen unsurlar!

Sevdiğimiz ortamlarda uykuya direnirken sıkıldığımız yerlere gidince neden uykumuz gelir? Bunda hem günlük rutin alışkanlıklar hem de bazı bilimsel noktalar etkili. Mesela dinlenirken loş ışığa alışan bünye bu tarz bir ortamda kendini hemen uykuya hazırlar. Bunun yanında güneş ışığı bileşenlerinden biri olan mavi ışığın eksik olması da ani uyku bastırmasının nedenlerinden biri...

Hayat 18.08.2022, 19:27
Abone ol
Sıkıldığımız ortamlarda neden uykumuz gelir? İşte ani uyku bastırmalarını tetikleyen unsurlar!

Sıkılınca neden uykumuz gelir? Uyku gelmesine sebep olan faktörler nelerdir? İşte cevaplar...

Keyif aldığımız ve sevdiğimiz aktiviteleri yaparken zamanın geçmesini istemez ve ilerleyen saatlerde adeta uykuya direniriz. Ancak günün en enerjik saatlerinde bir toplantıya girince ister istemez uyuklarız. Bunun sebebi ne hiç düşündünüz mü? 

LOŞ ORTAM UYKU GETİRİR

Kendisini loş bir odada uykuya teslim etmeye programlamış olan vücut gündüz saatlerinde bile böyle ortama girse uyuklamaya başlar. Tabi ani uyku bastırmasının bilimsel nedenleri de var.

MAVİ IŞIK ZİHNİ UYANDIRIR

Işıklandırmanın iyi olmadığı ortamlarda ani uyku bastırması mavi ışığın eksik olmasıdır. Çünkü güneşin bileşenlerinden olan mavi ışık, doğal olarak zihni uyardırır ve vücudumuza uyanmasını söyler. Ortamdaki mavi ışık miktarı azaldıkça, vücut uyku periyoduna yönlenmeye başlar. 

HAREKETSİZLİK UYKU GETİRİYOR

Hareketsiz kalmak da anı uyku bastırmasında etkili. Beden eğitimi veya hararetli tartışmanın ortasında uykunuzun geldiğini hiç gördünüz mü? Uyaran ve hareket ne kadar fazlaysa uykunun gelme durumu o kadar azalır. Ancak pasif konumda bulunulan ders dinleme veya yolculuk yapma gibi durumlarda uykuya yenilmek daha olası. Yani çevre koşulları hayatımızı, uyku düzenimizi fazlasıyla etkiliyor. 

Sürekli ani uyku bastırması durumu ile mücadele ediyorsanız yaşam biçiminizi gözden geçirmeniz gerekir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!