banner2

Sehiv secdesi nedir? Sehiv secdesi nasıl yapılır, Sehiv secdesi gerektiren durumlar ne?

Sehiv secdesi en çok arananlar arasına girdi. Namazda dalgınlık, unutma veya karışıklık durumlarında sehiv secdesi yapılır. Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinde sehiv secdesi yayımlandı. Peki Sehiv secdesi nedir? Sehiv secdesi nasıl yapılır? Sehiv secdesi gerektiren durumlar ne?

Hayat 28.04.2022, 15:47 28.04.2022, 17:40
Abone ol
Sehiv secdesi nedir? Sehiv secdesi nasıl yapılır, Sehiv secdesi gerektiren durumlar ne?

Sehiv secdesi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Namaz sırasında unutma, dalgınlık ya da yanlış kılma gibi durumlarda sehiv secdesi yapılır. Farz ve vacip namazların sonunda bu tür yanlışlıklar olduğunda sehiv secdesi yapılır. Diyanet sehiv secdesi hakkında bilgi verdi. Peki Sehiv secdesi nedir? Sehiv secdesi nasıl yapılır? Sehiv secdesi gerektiren durumlar ne?

SEHİV SECDESİ NEDİR?

Sehiv secdesi hakkında Diyanet açıklama yaptı. Diyanet'in resmi sitesinde sehiv secdesi şöyle anlatıldı:

Sehiv secdesi, namazda yanılma, unutma veya dalgınlık gibi durumlar yüzünden namazın sonunda yapılan secdedir. Namazda, unutarak bir rüknün geciktirilmesi, tekrarlanması veya öne alınması ya da bir vacibin terk edilmesi, geciktirilmesi veya değiştirilmesi hâlinde noksanlığın telafi edilmesi için sehiv secdesi yapılması vaciptir (el-Fetâva’l-Hindiye, I, 138 vd.).

SEHİV SECDESİ NASIL YAPILIR?

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinde sehiv secdesi yapılışı şöyle açıklandı:

Sehiv secdesinin yapılış şekli şöyledir: Namazın son oturuşunda tahiyyât okunarak sağ tarafa selam verilir ve hiç ara vermeksizin, tekbir getirilerek secdeye varılır. Burada üç kere “Sübhâne rabbiye’l-â’lâ” denilir. Sonra tekbir getirilerek oturulur, tekrar “Allahü ekber” denilerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere “Sübhâne rabbiye’l-â’lâ” denilir ve “Allahü ekber” denilerek oturulur. Bu oturuşta, “Ettehiyyâtü, Allahümme salli, Allahümme bârik ve Rabbenâ âtinâ...” zikir ve duaları okunarak önce sağa, sonra sola selam verilir. Sehiv secdesine gitmeden önceki oturuşta da salli-bârik ve diğer duaları okumak caizdir. Sehiv secdesinin, her iki tarafa selam verdikten sonra yapılabileceği görüşünde olanlar bulunmakla beraber; cumhur, sadece sağ tarafa selam verdikten sonra yapılmasını tercih etmektedir (Mevsîlî, el-İhtiyâr, I, 247; el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 139; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 540 vd.).
Cemaatle kılınan namazlarda cemaatin yanlışlıkla dağılmaması için, yalnız sağ tarafa selam verdikten sonra sehiv secdesi yapılması daha faziletlidir ve ihtiyata uygundur.

SEHİV SECDESİ GEREKTİREN DURUMLAR NE?

Sehiv secdesi namazda unutarak bir rüknün geciktirilmesi, tekrarlanması ya da öne alınması ya da bir vacibin terk edilmesi, geciktirilmesi/değiştirilmesi durumunda eksikliğin telafi edilmesi için yapılır.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!