banner2

Şehit Mustafa Cambaz'ın sergisi Ayasofya'da açıldı

15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen Mustafa Cambaz'ın çektiği ulu cami fotoğrafları, Ayasofya Camii'nde sergilenmeye başladı.

Hayat 08.07.2021, 18:11 08.07.2021, 18:49
Abone ol
Şehit Mustafa Cambaz'ın sergisi Ayasofya'da açıldı

İstanbul Valiliği, Albayrak Grubu ve 15 Temmuz Derneğinin ortak girişimiyle, "Türkiye Ulu Camileri" kitabından yola çıkılarak Memleketimin Ulu Camileri Sergisi ziyarete açıldı. 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'da kalkıştığı darbe girişiminde şehit olan Mustafa Cambaz'ın çektiği ulu cami fotoğrafları da Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi girişinde sergileniyor. Cambaz şehadetinden önce, çektiği fotoğrafların İstanbul'un kadim camilerinden birinde sergilemeyi hayal ettiğini dile getirmişti.

Serginin açılışında konuşan Albayrak Grubu Üst Yöneticisi Prof. Dr. Ömer Bolat, bu serginin Cambaz'ın hayali olduğunu hatırlattı. Bolat, "Ona bir sergi salonunda 'Bunu yapalım' diyenler de oldu ama o bir ulu cami avlusunda sergi hazırlıkları yaparken, 15 Temmuz'da gözünü kırpmadan oturduğu Çengelköy'de meydana çıktı ve halkımızla birlikte direnişe katıldı. Hainlerin kurşunlarıyla o gece orada şehit olan 9 kişiden birisi oldu." dedi.

FETÖ'CÜ DARBECİLER TARAFINDAN ŞEHİT EDİLDİ

Yeni Şafak Gazetesi Foto Muhabiri Cambaz, Türkiye'deki 118 ulu caminin binlerce fotoğrafını çekmişti. Bu fotoğrafların İstanbul'un kadim camilerinden birinde sergilemek istediğini söylemesinden birkaç hafta sonra darbe girişiminde FETÖ'cü darbeciler tarafından şehit edildi.

Cambaz, sanat tarihi ve mimari eser fotoğrafçılığı alanında tanınıyordu ve işini "kayıt fotoğrafçılığı" olarak tanımlıyordu. 2000'li yıllardan itibaren Türkiye'yi adım adım gezen Cambaz, 10 binin üzerinde fotoğraf çekti ve ulu camilerin fotoğraflarını arşivledi.

Cambaz, oluşturduğu fotoğraf arşivini bir internet sitesi açarak araştırmacılara bedelsiz olarak sundu. Kitabı için ise Türkiye'nin 118 ulu camisini yeniden gezerek fotoğrafladı.Cambaz'ın kitabında 700 fotoğraf bulunuyor.

"Türkiye Ulu Camileri" kitabı, Mayıs 2016'da Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Yayınları tarafından yayımlandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!