banner2

Savaşın gölgesinde kalan Kırım Tatar Türkleri Türkiye'ye ulaştı: Türkiye hep bizim yanımızda

Rusya- Ukrayna savaşı yoğun bir şekilde devam ederken Türkiye birçok vatandaşını tahliye etmeye başladı. Bu kapsamda Kırım Tatar Türklerini tahliye eden ilk otobüs Türkiye'ye geldi.

Hayat 01.03.2022, 12:16 01.03.2022, 12:17
Abone ol

Rusya-Ukrayna savaşı yoğun bir şekilde devam ederken Türkiye vatandaşlarını tahliye etmeye devam ediyor. 

45 KİŞİLİK GRUP KAPIKULE'DEN TÜRKİYE'YE GİRİŞ YAPTI

Dışişleri Bakanlığının organizasyonuyla Ukrayna'dan getirilen kadın ve çocukların olduğu 45 kişilik grup Kapıkule Sınır Kapısından Türkiye'ye giriş yaptı.

KIRIM TATAR TÜRKLERİ EDİRNE VALİ YARDIMCISI TARAFINDAN KARŞILANDI

Kırım Tatar Türklerini Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu ve yetkililer karşıladı.
İşlemlerinin ardından bekleme salonuna geçen Kırım Türklerine Edirne Şehir Gönüllüleri Vakfı ve Türk Kızılay Edirne Şubesince sıcak tarhana çorbası, çay ve yiyecek ikramında bulunuldu.

'BİRÇOĞUMUZUN EŞİ CEPHEDE'

Suzan Mambiyetava, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kiev'de patlamaların başlamasının ardından kentten ayrıldıklarını söyledi.

Eşi ve üç çocuğuyla Liviv'e giderken bombaların atıldığına şahit olduklarını anlatan Mambiyetava, Türkiye'nin desteğiyle güvenli bölgelere getirildiklerini ifade etti.

"Çocuklar ve kadınlar çıkarıldı. Bizi sınıra kadar getirdiler. Oradan Türkiye Büyükelçiliği, Konsolosluk ve Diyanet Vakfı bizi karşıladı. Sıcak çorba ikramında bulundu, ısınmamızı sağladı. Ardından buraya geldik. Çok teşekkür ediyorum. Eşlerimiz orada kaldı. Yol boyunca eşlerimizle konuştuk. Birçoğumuzun eşi cephedeler. Eşlerimiz, kadın ve çocukları bombardıman yapılan yerlerden çıkarmaya çalışıyorlar."

'HASTANEDE ÇOCUKLARI ÖLDÜRDÜLER'

Hanife Kurtseyit ise Türkiye gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Eşlerinin Ukrayna'da Ruslara karşı savaştığını belirten Kurtseyit, "Savaşın başladığı beşinci gün bombalardan hiç uyumadık. Aslında kalmak istedik ancak çocuklarımız için çıktık ve 4 günde Türkiye'ye geldik. Ukrayna halkı çok sakin ve barışçıl bir halk, ülkelerini savunuyor. Rusların nasıl bir savaş açtığını dünya görüyor. Kiev'de bir hastanede çocukları öldürdüler." diye konuştu.

'TÜRKİYE CUMHURİYETİ HEP BİZİM YANIMIZDA'

Kurtseyit, Türkiye'nin her zaman Kırım Türklerinin yanında olduğunu vurguladı.

Türkiye'ye teşekkür eden Kurtseyit, "Türkiye Cumhuriyeti hep bizim yanımızda. Hem sürgünden kaçış zamanında hem işgal zamanında Türkiye hep bize destek oldu. Her zaman bize en yakın onlar oldu." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!