banner2

Şaban ayı ne zaman başlıyor? 2022 Şaban ayı hangi güne denk gelecek? Şaban ayı başladı mı?

Müslümanların bolca ibadet ettiği Şaban ayının ne zaman olacağı merak ediliyor. Peki, Şaban ayı ne zaman, hangi gün başlıyor? İşte detaylar...

Hayat 02.03.2022, 12:50 02.03.2022, 12:50
Abone ol
Şaban ayı ne zaman başlıyor? 2022 Şaban ayı hangi güne denk gelecek? Şaban ayı başladı mı?

Şaban Hicri takvime göre yılın sekizinci ayıdır. İslam'a göre ise Recep ve Ramazan ile birlikte mübarek 3 aylardan biridir. Müslümanların bolca ibadet ettiği Şaban ayının ne zaman idrak edeceği İslam alemi tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, Şaban ayı ne zaman, hangi gün başlıyor?

ŞABAN AYI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Şaban ayı 4 Mart 2022'de başlayacak. 2 Nisan'da ise Ramazan ayı başlayacak. 1 Mayıs 2022'de Ramazan ayı bitince üç aylar sona erecek.

ŞABAN AYI İBADETLERİ VE FAZİLETLERİ NELER?

Şaban ayının faziletiyle ilgili resmi olmayan kaynaklarda şu ifadelere yer verildi:

İlâhî feyz ve bereketin yeryüzünü şenlendirdiği bu mübarek ay, mü'minler için en kârlı ve kazançlı fırsattır. Çünkü Şâban'ın değer ve kıymetini arttıran en önemli tarafı, diğer aylara göre (Ramazan hariç) yapılan her amelin ve ibadetin sevabının üç yüz kattan fazla oluşudur.

Diğer vakitlerde kılınan bir rekât namazın sevabı on ise, Şaban ayında üç yüzden fazladır. Okunan her bir Kur'ân harfi için üç yüz Cennet meyvesi vardır.

Yine bu ihsan ve bağış ayı olan günlerde amel defterimizin sevap hanesine kaydettirdiğimiz ibadetler, her an şeytan ve nefsin fırlattığı gaflet, vesvese ve şüphe oklarına birer kalkan vazifesi görerek gerçek huzurumuzun kaynağı olur. Çünkü farkında olmadan veya bir anlık gaflet sonunda işlediğimiz hatâ ve kusurların keffareti olabilecek hasenat ve iyilikler en bereketli şekilde bu günlerde elde edilmektedir. Ayrıca bu ibadetler ileride hücumuna maruz kalabileceğimiz günahlar için de bir siper hüviyetini taşır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!