banner2

Şaban ayı ilk orucu ne zaman, kaç gün tutulur? Şaban ayı orucu niyeti nasıl yapılır?

Şaban ayı ilk gün orucu ile ilgili araştırımalar hız kesmeden devam ediyor. Şaban ayında oruç tutmak isteyenler orucun hangi günler olacağını merak etmeye başladı. Bu mübarek ay, Peygamber Efendimizin (SAV) Ramazan-ı Şerif’ten sonra en çok oruç tuttuğu aydır. Peki, Şaban ayı ilk orucu ne zaman, kaç gün tutulur? Şaban ayı orucu niyeti nasıl yapılır?

Hayat 20.02.2023, 15:40
Abone ol
Şaban ayı ilk orucu ne zaman, kaç gün tutulur? Şaban ayı orucu niyeti nasıl yapılır?

Şaban ayı ile merak edilenler araştırılmaya başlanmış durmda. Ramazan'ın habercisi olan Şaban ayında oruç tutmak oldukça faziletlidir. Şâban ayının büyük kısmını oruçlu geçiren Hz. Peygamber “İnsanların değerini bilemedikleri bu ayda ameller Allah’a arzedilir; ben amellerimin oruçlu iken Allah’a arzedilmesini arzu ediyor ve bu ayda oruç tutuyorum” buyurmuştur.

ŞABAN AYI ORUCU KAÇ GÜN TUTULUR, HANGİ GÜNLER?

Eyyam-ı Biyd günleri Hicri ayların 13. 14. ve 15. günlerine denir. Haliyle Şaban ayının Eyyam-ı Biyd günleri bu sene yani 2023 yılında 5 Mart Pazar, 6 Mart Pazartesi ve 7 Mart Salı tarihlerine denk geliyor. Bu günlerde oruç tutmak oldukça faziletlidir.

ŞABAN AYI ORUCUNA NASIL NİYET EDİLİR?

Nafile oruçlar arasında yer alan Şaban ayı orucu için, oruç tutacak kimsenin ''Niyet ettim Şaban orucumu Allah rızası için tutmaya'' diye niyet etmesi yeterlidir.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir.

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, kefaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!