banner2

Sabah namazı nasıl kılınır? Sabah namazı kaç rekat? Sabah namazı vakti ne zaman?

İslam'ın beş şartından olan namaz, Müslümanlara farz kılındı. İslam'ın ikinci şartı olan namaz sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsıdan oluşmaktadır. Vatandaşlar internette 'Sabah namazı nasıl kılınır? Sabah namazı kaç rekat? Sabah namazı vakti ne zaman?' diye araştırma yapıyor. Peki sabah namazı nasıl kılınır? Sabah namazı kaç rekat? Sabah namazı vakti ne zaman?

Hayat 18.03.2022, 09:50 18.03.2022, 11:47
Abone ol
Sabah namazı nasıl kılınır? Sabah namazı kaç rekat? Sabah namazı vakti ne zaman?

Kur'an - ı Kerim' de namazla ilgili birçok ayet bulunmaktadır. O yüzden namazın yeri İslam dininde çok ayrı bir yere sahiptir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in de üstünde durduğu ve öneminden sık sık bahsettiği bilinmektedir. Namaz, İslam'ın beş şartındandır. Namaz vakitleri sabah,öğle, ikindi, akşam ve yatsıdan oluşmaktadır. Peki sabah namazı nasıl kılınır? Sabah namazı kaç rekat? Sabah namazı vakti ne zaman?

SABAH NAMAZI KAÇ REKAT?

Sabah namazı 2 sünnet 2 farzdan oluşmak üzere toplam 4 rekattır.

SABAH NAMAZI NASIL KILINIR?
SABAH NAMAZI SÜNNETİ KILINIŞI

1. REKAT

Sabah namazı kılmak için; "Niyet ettim Allah rızası için Sabah namazının sünnetini kılmaya" diyerek niyet edilir. "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alınır ve namaza başlanır. Sübhaneke duası okunur. Euzü-besmele çekilir. Fatiha Suresini okunur. Kur'an-ı Kerim'den bir sure okunur ve Rüku'ya gidilir. Sonra Secde'ye gidilir. Doğrulunur, tekrar Secde'ye gidilip ayağa kalkarak Kıyam'a durulur.

2. REKAT

Besmele çekilir. Fatiha Suresini okunur. Kur'an-ı Kerim'den bir sure okunur ve Rüku'ya gidilir. Sonra Secde'ye gidilir. Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okunur. "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namaz tamamlanır.

SABAH NAMAZI FARZI KILINIŞI

1. REKAT

 "Niyet ettim Allah rızası için Sabah namazının farzını kılmaya" diyerek niyet edilir. "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlanır. Sübhaneke duası okunur. Euzü-besmele çekilir. Fatiha Suresini okunur. Kur'an-ı Kerim'den bir sure okunur ve Rüku'ya gidilir. Sonra Secde'ye gidilir. Doğrulunur, tekrar Secde'ye gidilip ayağa kalkarak Kıyam'a durulur.

2.REKAT

Besmele çekilir. Fatiha Suresini okunur. Rüku'ya gidilir. Sonra Secde'ye gidilir. Doğrulunur, tekrar Secde'ye gidilip oturarak Ettahiyyatu, Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okunur. "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namaz tamamlanır.

SABAH NAMAZI VAKTİ NE ZAMAN?

Sabah namazı imsak vakti ile güneş doğana kadar olan zamanda kılınmalıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!