banner2

Regaip Kandili'nde oruç tutulur mu? Regaip Kandili'nde oruç tutmanın sevabı fazileti nedir?

Tüm Müslümanlar Yarın Üç Ayların başlangıcı olan Regaip Kandili'ni icra edecek. Bu nedenle Regaip Kandilinde oruç tutulur mu sorusu pek çok Müslümanın gündeminde yer alıyor. İslam dini için özel olan günlerde ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, Diyanet kaynakları üzerinden Regaip Kandili'nde oruç tutulur mu sorusuna cevap arıyor. Peki, Regaip Kandili'nde oruç tutulur mu? Regaip Kandili'nde oruç tutmanın sevabı fazileti nedir? İşte Diyanet'in verdiği cevap...

Hayat 26.01.2023, 10:48 26.01.2023, 10:48
Abone ol
Regaip Kandili'nde oruç tutulur mu? Regaip Kandili'nde oruç tutmanın sevabı fazileti nedir?

Perşembe günü icra edilecek olan Regaip Kandili Müslümanlar için önemli bir gün. Birçok vatandaş Regaip Kandili dolayısıyla oruç tutulur mu aramasına başladı. Peki, Regaip Kandili'nde oruç tutulur mu? Regaip Kandili'nde oruç tutmanın sevabı fazileti nedir?

REGAİP KANDİLİ'NDE ORUÇ TUTULUR MU?

Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban’ın ortasında (Berat gecesi) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya semasına (rahmeti ile) tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu başka bir şey isteyen…’ buyurur.” (Bkz. Tirmizî, Savm, 39; İbn Mâce, İkâmet’u-Salat, 191) demiştir.

Diğer taraftan Hz. Peygamber (s.a.s.), Zilhicce’nin ilk dokuz günü (Ebû Dâvûd, Savm, 62; Tirmizî, Savm, 52), pazartesi ve perşembe günleri, âşûrâ ve arefe günü oruç tutar (Müslim, Sıyâm, 196, 197; İbn Mâce, Sıyâm, 41,42), pazartesi orucunu soranlara; “Bugün benim doğduğum, Peygamber olarak gönderildiğim ve Kur’an’ın bana vahyedildiği gündür.” (Müslim, Sıyâm, 198) diye cevap verirdi.

Bu ve benzeri rivayetlere dayanarak bazı İslam alimleri dini açıdan faziletli sayılan diğer gün ve gecelerin ibadetle ihyasının müstehap olduğunu söylemişlerdir.

REGAİP KANDİLİ'NDE ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ NEDİR?

Dinî açıdan güneşin batmasıyla önceki gün sona erer ve yeni bir gün başlar. Gece gündüzden önce gelir (Kurtubî, el-Câmi’, XIV, 15).

Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı için, o gece teravih namazı kılınmakta ve Ramazan’ın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı için, o gecede teravih namazı kılınmamaktadır. Kandil geceleri için tutulan nafile oruçların zamanı, geceyi takip eden gündür ve önceki günle birlikte oruç tutulabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!