Pil ile nasıl ateş yakılır? İhtiyacınız olan şey kalem pil ve alüminyum folyo!

Doğada hayatta kalmak için bazı konularda bilgi sahibi olunması gerekiyor. Ateş yakmak ise bilinmesi gereken en kritik konu. Peki yanınızda çakmak ya da kibrit yoksa nasıl ateş yakacaksınız biliyor musunuz?

Hayat 11.08.2022, 16:40 11.08.2022, 16:42
Abone ol
Pil ile nasıl ateş yakılır? İhtiyacınız olan şey kalem pil ve alüminyum folyo!

Pil ile ateş yakılır mı? Pil ile nasıl ateş yakılır? İşte cevaplar...

Doğada kamp yapıyorsunuz. Yanınıza çakmak almayı unutmuşsunuz ve kibritiniz de yok. Böyle bir durumda ısınmak veya yemek yapmak için nasıl ateş yakacaksınız?

Yanınızda el lambası ya da radyo ve alüminyum folyo varsa bu konuyu dert etmenize gerek yok.. Çünkü halk arasında kalem pil diye tabir edilen AA piller ateş yakmanızda size yardımcı olacak.

PİL İLE ATEŞ YAKMANIN MANTIĞI NEDİR?

Pilin artı ve eksi kutbu birbirine bir tel ile bağlanırsa tel ısınmaya başlar. Tel ince olursa çok çabuk ısınır. Çünkü ince tel akıma çok direnç gösterir, akım daha zor geçer ve bu da telin ısınmasına sebep olur. İşte pilin ateş yakmadaki mantığı bu şekilde çalışıyor. 

DOLU BİR KALEM PİL VE ALÜMİNYUM KAĞIT PARÇASI YETERLİ

Ateş yakmaya başlamadan önce ihtiyacınız olan malzemeleri sayalım: Dolu bir pil, alüminyum sakız kağıdı, ateşi çoğaltmak için kağıt veya pamuk.

PİL İLE NASIL ATEŞ YAKILIR? 

Alüminyum paketi düzleştirin. 1 cm eninde ve 10 cm boyunda bir parça kesin. Bu parçayı ikiye katlayın ve makas yardımı ile şekilde gösterildiği gibi tekrar kesin. Ocak olarak kullanacağını bir yer belirleyin. Peçeteyi ocak olarak kullanacağımız şeyin içine koyun. Alüminyumdan kestiğiniz parçanın uçlarının parlak yüzünü 1.5V’luk kalem pilin artı ve eksi ucuna temas ettirdiğinizde, paket parçasının ortasındaki ince kısım duman çıkarıp alev alacak. Bu alev alan kısmı hızlı bir şekilde peçete parçalarına temas ettirin ve onların tutuşmasını sağlayın. İşte çakmak veya kibrit olmadan ateş yakmayı başardınız... 

Bunu yaparken bulunduğunuz yerde yangın çıkma ihtimalini göz önünde bulundurmanızda fayda var...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!