banner2

Pasaport başvurusu nasıl yapılır, ücreti nedir? Pasaport için gerekli evraklar nelerdir?

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte tatil planları da artarken, yurt dışında vakit geçirmek isteyen vatandaşlar pasaport hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapıyor. Peki, pasaport başvurusu nasıl yapılır, ücreti nedir? Pasaport için gerekli evraklar nelerdir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Hayat 25.05.2022, 11:13 25.05.2022, 11:37
Abone ol
Pasaport başvurusu nasıl yapılır, ücreti nedir? Pasaport için gerekli evraklar nelerdir?

Yurt dışı seyahatler için sahip olunması gereken pasaport, milyonlarca vatandaş tarafından gerekli işlemlerin ardından elde ediliyor. Pasaport hakkında merak edilen, "Pasaport başvurusu nasıl yapılır, ücreti nedir? Pasaport için gerekli evraklar nelerdir?" sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

PASAPORT NASIL ALINIR?

Pasaport almak için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesinden TC kimlik numaranız, adınız, soyadınız, doğum tarihiniz ve telefon numaranızın istendiği formu doldurarak online pasaport randevusu almanız gerekir. Seçtiğiniz gün ve saatte pasaport randevusuna gitmeden önce gerekli belgeleri toplamanız, pasaport harcı ve defter bedelini ödemeniz gerekir. Harç bedeli, pasaportun geçerlilik süresine göre değişiklik gösterir.

PASAPORT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?                                                                     

Gerekli Belgeler:

  • Nüfus cüzdanı, TC kimlik kartı ya da geçici kimlik belgesi,
  • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf,
  • Pasaport harcının ve defter bedelinin ödendiğine dair dekont,
  • Kısıtlı veya reşit olmayan kişilerin yasal temsilcilerinin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları durumunda muvafakatname, 
  • Varsa eski pasaport, 
  • Harçsız pasaport başvurusunda bulunan öğrenciler için öğrenci belgesi.

PASAPORT ÜCRETLERİ NE KADAR?

2022 yılında pasaport harçlarında fiyatları şu şekilde;

Yılbaşından itibaren pasaport defterine gelen zamla birlikte fiyat 180 liradan 225 liraya çıktı.

6 aya kadar olan pasaport harcı 227 TL’den 309 TL’ye, 1 yıllık pasaport harcı 450,8 TL’ye, 2 yıllık pasaport harcı 738 TL’ye, 3 yıllık pasaport harcı 1048,7 TL’ye, 4-10 yıllık pasaportun bedeli 1008 TL’den 1478 TL’ye yükseldi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!