banner2

Oruç tutmuyorsanız bu ücreti ödemek zorundasınız: Nihat Hatipoğlu listeyi paylaştı! Hastalar, orucunu bozanlar...

Ramazan ayında oruç tutamayanların ödeyecekleri bedel açıklandı. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, oruç ve namazla ilgili soruları cevapladı. İşte, detaylar...

Hayat 25.03.2023, 12:17 25.03.2023, 12:40
Abone ol
Oruç tutmuyorsanız bu ücreti ödemek zorundasınız: Nihat Hatipoğlu listeyi paylaştı! Hastalar, orucunu bozanlar...

2023 Ramazan ayında 29 gün oruç tutulurken 15 saate yakın ise oruçlu kalınıyor. Hastalanıp oruç tutamayanlar ise ödeyecekleri fidyeyi araştırmaya başladı. Peki, oruç tutmayanlar ne kadar fidye bedeli ödeyecek? 

HATALANDIĞI İÇİN ORUCU BOZULANLAR DİKKAT!

Oruç tutarken ciddi bir sağlık sorunu olursa ya da hayatınızı tehlikeye sokacak durumla karşı karşıya kalındığında orucunuzu bozabilirsiniz. Keyfi bir oruç bozma olmadığından bir sonraki gün kaza edebilirsiniz.

FİDYE BEDELİ AÇIKLANDI

Bu sene oruç tutamayacak olanların ödeyeceği bedel bir kişinin bir günlük doyumunu karşılayacak kadar olması gerekir. Diyanet tarafından açıklanan bilgilerle beraber fidye bedelinin 70 TL olarak açıklandı. Bu tutarın altında olmazken üst sınırı yoktur.

Gusül abdesti alan kişinin aynı zamanda namaz abdesti almış gibi olacağından namaz kılınabilir. Peygamber Efendimiz gusül abdestine başlarken namaz abdesti gibi abdest aldığına dair hadisler vardır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!