Okullara gelen milli, ahlaki ve manevi değer nedir? Milli, ahlaki ve manevi değer ne anlama gelir?

Bursa’da okul aile birliğinin okulda düzenlediği yardım toplama etkinliğinde dansözün de kullanılması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelikte acil değişiklik yaptı. Peki, okullara gelen milli, ahlaki ve manevi değer nedir? Milli, ahlaki ve manevi değer ne anlama gelir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Hayat 10.06.2022, 14:04 10.06.2022, 14:09
Abone ol
Okullara gelen milli, ahlaki ve manevi değer nedir? Milli, ahlaki ve manevi değer ne anlama gelir?

Okul aile birlikleri etkinlikleri artık “Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerine" uygun olarak düzenlenecek. Bu etkinlikler tamamıyla okul müdürünün denetim ve sorumluluğunda olacak. Peki, okullara gelen milli, ahlaki ve manevi değer nedir? Milli, ahlaki ve manevi değer ne anlama gelir? İşte detaylar...

“HER TÜRLÜ ETKİNLİĞİ” DENETİM GÖREVİ

Yönetmeliğin “Okul müdürünün sorumluluğu”nu düzenleyen 27’nci maddesinde yapılan değişikle;  okul müdürü artık okul aile birliğinin yaptığı “her türlü etkinlik” için de mevzuata uygunluk denetimi yapacak.

“TÜRK MİLLETİNİN MİLLİ, AHLAKİ, İNSANİ, MANEVİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİNE UYGUNLUK”

Yönetmelik değişikliği ile okul müdürüne, okul aile birliklerini denetim için yeni görev verilirken, dikkat edilecek “değerler” de şöyle sıralandı:

“Birlik tarafından gerçekleştirilecek seminer, müzik, tiyatro, spor, sanat, gezi, defile, sergi, kermes ve benzeri faaliyetlerin öğrencilerin bedensel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimleri ile Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerine uygun olarak düzenlenmesini sağlar.”

OKUL MÜDÜRÜ ONAYI KOŞULU 

Resmi Gazete'deki değişikliğe göre etkinliklerin denetimi şu şekilde olacak:

“Birlik tarafından gerçekleştirilecek tüm faaliyetler, 1739 sayılı Kanunda yer alan Türk millî eğitiminin genel ve özel amaçları ile temel ilkelerine uygun olarak düzenlenir. Faaliyet içerikleri öğrencilerin bedensel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimleri ile Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerine aykırı olmayacak şekilde planlanır. Hazırlanan seminer, müzik, tiyatro, spor, sanat, gezi, defile, sergi, kermes ve benzeri faaliyetler sosyal etkinlikler kurulu tarafından incelenir ve okul müdürünün onayı ile gerçekleştirilir.”

OKUL MÜDÜRÜ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü de olayla ilgili inceleme ve idari soruşturma başlatırken, okul müdürü C.Ş. görevden uzaklaştırılmıştı. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden şu açıklama yapılmıştı:

"İlimizdeki bir 'İmam Hatip Ortaokulu' hakkında bazı haber sitelerinde yer alan haberlerle ilgili olarak; habere konu olan olayın bahsi geçen okulda gerçekleşmediği, aynı bölgede bulunan başka bir ilkokulda gerçekleştiği tespit edilmiştir. Söz konusu okulun okul aile birliği tarafından sadece kadınlara yönelik olarak ders dışı bir zamanda gerçekleştirilen etkinlikle ilgili okul yönetimi ve okul aile birliği hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Okul müdürü hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmış olup, konu hakkındaki çalışmalar, tüm boyutlarıyla ve hassasiyetle yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!