Oğlunuz hala konuşmuyor mu? Kız ve erkek çocukları arasında çok fazla yapısal farklılık var!

Her çocuğun gelişimsel ve yapısal özellikleri birbirinden ayrı. Bu özellikler cinsiyete göre de ayrışıyor. Peki kız ve erkek çocukları arasında ne gibi farklılıklar var?

Hayat 17.09.2022, 15:36
Oğlunuz hala konuşmuyor mu? Kız ve erkek çocukları arasında çok fazla yapısal farklılık var!

Kız ve erkek çocukları arasındaki farklar neler? Kız çocuk mu daha erken konuşur yoksa erkek çocuk mu? Tuvalet alışkanlığı cinsiyete göre farklılık gösterir mi? İşte cevaplar...

Geçmişten bugüne kız ve erkek çocukların davranışları anlatılırken bazı standart ifadeler kullanılır? Kız çocuklarının daha erken konuştuğu, erkek çocuklarının tuvalet alışkanlığını daha geç kavradığı gibi düşünceler çoğu insan tarafından mutlaka duyulmuştur. Peki bu gibi şeyler gerçekten doğru mu? Kız ve erkek çocuklarının gelişimsel farkları neler? 

KIZLAR BEBEK, ERKEKLER ARABA İLE OYNUYOR

Oyun oynamak, çocuk gelişiminde büyük bir rol oynar. Oynadıkları oyunlar ve yaptıkları aktiviteler cinsiyetlerine göre değil, yaşlarına göre değişir. Bu noktada oyuncaklar da gelişimi büyük oranda destekler. Kız çocuklarının oyuncak tercihi genellikle bebeklerden yana iken erkek çocukları arabalarla oynamaktan zevk alır. 

ERKEK ÇOCUKLAR DUYGULARINI GİZLİYOR

Sosyalleşme de cinsiyete göre farklılık gösterir. Kız çocuklar duygularını ve düşüncelerini nasıl ifade edeceklerini erken yaşlarda öğrenir ve daha çok empati yapar. Erkekler de bu duyguların hepsini hissederler ancak hislerini diğerlerinden gizlemeye çalışır.

KIZ ÇOCUKLARI NEDEN ERKEN KONUŞUYOR? 

Erkek çocuklar kız çocuklarından daha geç konuşmaya başlar. Bu durum kız çocuklarının beynindeki konuşmayla ilgili kısmın daha çok gelişmesiyle ilgilidir. 

ERKEK ÇOCUKLARI ANNE KARNINDA BİLE HAREKETLİ

Erkek çocuklar daha anne karnındayken bile daha aktiftir. Bu fiziksel aktivite seviyesini doğumdan sonra da korurlar. Kızlar ise daha sessiz oyunları ve evde oyun oynamayı tercih ederler. 

KIZ ÇOCUKLARI BEZİ ERKEN BIRAKIYOR

Tuvalet alışkanlığı kazanma yaşı da cinsiyete göre farklılık gösteriyor. Kız çocuklar tuvaleti kullanmayı 22-30 aylıkken öğrenirken, erkeklerin tuvalet eğitimi bir yıla kadar uzayabilir. Bu nedenle kızlar bezi erken bırakırken erkekler daha uzun süre kullanabilir.

ERKEK ÇOCUKLARI DAHA ÇOK AĞLIYOR

Erkek çocukların ruh hâlleri daha dalgalıdır ve daha çok ilgi isterler. Bu durum, erkek çocuklarda daha çok olan araştırma güdüsü ve acı veya öfkeye neden olacak durumların içine girmeye daha yatkın olmalarıyla açıklanmıştır.

KIZLAR DAHA AZ SALDIRGAN OLUYOR

Erkek çocuklar oyun oynarken kız çocuklara kıyasla daha duygusal ve tutkuludur. Kazanmayı severler. Kızlar ise oyun konusunda daha az saldırgan davranışlar sergiler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!