Nevruz nedir, ne demek? 2022 Nevruz Bayramı ne zaman?

Nevruz Bayramı baharın gelişini müjdeleyicisi olarak bilinen ve Türk halk kültüründe ayrı yeri olan bir gelenektir. Bahar aylarının gelmesiyle vatandaşlar internette 'Nevruz nedir, ne demek? 2022 Nevruz Bayramı ne zaman?' diye araştırma yapmaya başladı. Peki Nevruz nedir, ne demek? 2022 Nevruz Bayramı ne zaman?

Hayat 21.03.2022, 09:30 21.03.2022, 09:30
Abone ol
Nevruz nedir, ne demek? 2022 Nevruz Bayramı ne zaman?

Nevruz baharın gelmesiyle vatandaşlar tarafından merak edilmeye başladı. İnternette 'Nevruz nedir, ne demek? 2022 Nevruz Bayramı ne zaman?' araması yapılıyor. Peki Nevruz nedir, ne demek? 2022 Nevruz Bayramı ne zaman?

NEVRUZ NEDİR?

Nevruz kelimesinin aslı eski Farsça dilinden gelmektedir ve yeni gün ya da günışığı anlamına gelir. Nevruz kelimesi ilk defa ikinci yüzyılda Pers kaynaklarında geçmektedir. İran ve Bahai takvimlerinde yılın ilk günü olarak anılan "Nevruz" kelimesi, günümüz İran'ında İslami bir köken olmasa da bir şenlik olarak kabul edilip kutlanmaktadır. Medeniyetler arasında tarih farklılığı olabilen Nevruz, birbirine yakın ve çeşitli tarihlerde insanlar tarafından kutlanmaktadır.

2022 NEVRUZ BAYRAMI NE ZAMAN?

Türk dünyasında "yeni yılın başlangıcı", "baharın müjdecisi", "doğa bayramı" olarak kabul edilen ve bilinen tarihi 18 asırdan fazla olan Nevruz Bayramı, asırlardır süre gelen geleneklerle 21 Mart'ta vatanadaşlar tarafından kutlanacak.

NEVRUZ'DA NE YAPILIR?

Birbirinden farklı etkinliklerin uygulandığı Nevruz kutlamalarında geleneksel kıyafetler giyilerek yörelere ait halk oyunları sergilenir. Çocuklara tişört, kültür haritası, topaç, boyama kitabı ve yap - boz gibi eğitici hediyeler ve oyuncaklar verilir.

Nevruz etkinliklerinde resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları yapılmakta ve yarışmaları kazanan öğrencilere ödül verilmektedir. Nevruz etkinliklerinde herkes tarafından bilinen en büyük etkinlik ise Nevruz ateşidir. Nevruz ateşi yakıldıktan sonra ateşin üstünden herkes tek tek atlar ve kutlamalar bu şekilde gerçekleştirilir.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!