banner2

Ne para ne başarı ne de aşk... Harvard araştırmacıları mutluluğun sırlarını buldu!

Mutluluk kavramı kişiden kişiye değişiyor. Kiminin yüzünü maddi şeyler güldürürken kimi sağlığına şükrederek mutlu olabiliyor. Harvard Üniversitesi'nde yapılan 80 yıllık araştırmaya göre ise mutluluğun 5 sırrı var. İşte o maddeler...

Hayat 31.01.2023, 20:15 31.01.2023, 21:05
Abone ol
Ne para ne başarı ne de aşk... Harvard araştırmacıları mutluluğun sırlarını buldu!

Mutluluğun formülü para, aşk ve başarı mı? Veya başka bir sırrı var mı? Aslında bunun cevabı kişiden kişiye göre değişse de Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma mutluluk için insanlarla iyi ilişkiler kurmanın tek başına bile yeterli olabileceğini gösteriyor. 
Araştırmaya göre mutluluğun 5 önemli sırrı var.

ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİ İNSANI MUTLU EDİYOR

1938'den itibaren 80 yıl boyunca 724 erkeğin hayatını takip eden araştırmacılar, sosyal bağlantının sağlık ve uzun bir yaşamla güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu söylüyor. Güçlü sosyal bağlantıları olan insanların 1 yıldaki hayatta kalma şansı yüzde 50 daha fazla oluyor. 

DAYATMA MUTLULUK SEBEPLERİNE KANMAYIN

Toplumumuz, bizi neyin mutlu edeceğine dair mesaj bombardımanına tutuyor. Kültür, insanları yeni bir arabanın, işin veya ürünün kendilerini mutlu edeceğine dair yanılgıya yönlendiriyor. Reklamlar x marka yoğurdu yemenin bizi sağlıklı yapacağını, o akıllı telefonu almanın hayatımıza yeni bir neşe katacağını ve özel bir yüz kremi kullanmanın bizi sonsuza kadar genç tutacağını söylüyor. Uzmanlar mutluluğu bu tür dayatmalardan uzak kalarak bulabileceğinizi belirtiyor. 

AKRABALARA VAKİT AYIRIN

Evlerin baş köşelerinde yer alan televizyonlar aslında mutsuzluk kaynağı. Aile ilişkilerini bitiren bu cihazlar herkesin saatlerini alıyor. Bu durum akrabalık ilişki ve ziyaretlerini de baltalıyor. Oysa uzun zamandır vakit ayrılmayan bir akrabayla görüşmek de mutluluk sebeplerinden olabilir. 

SİZE DESTEK OLAN İNSANLARI NOT EDİN

Moral ve motivasyon olarak kim tarafından destekleniyorsanız onu not edin. Aynı şekilde sizin de destek olduğunuz insanı belirtin. Hayatınızda büyük yaşam stresi altında olan insanlar varsa, onların yanında olmak hem o kişiye hem de size mutluluk verebilir. 

MUTLULUK, AMACINIZ OLMASIN

Araştırmacılar mutluluğun bir varış noktası değil, bir süreç olduğunu ve mutluluğun kilidinin, insanlarla zor zamanlarda birlikte çalışarak açıldığını söylüyor. Çalışma, hayatlarında mücadeleler yaşayan ancak güçlü ilişkileri sayesinde mutlu kalan insanlarla dolu.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!