banner2

Nazar nedir? Nazar değmesine karşı ne yapılmalı?

Görünmez kazalar, anlaşmazlıklar, sık esneme veya evden soğuma... Tüm bu sebepler veya daha fazla aksilik durumlarında büyüklerin söylediği şey "kesin nazar var" cümlesi oluyor. Eskiden nazarın çıkması kurşun dökülürdü,, günümüzde ise tuzun gücünden yararlanılıyor. Su içinde eritilen tuzu evin her yerine damlatarak nazarın çıktığına inanan çok sayıda insan hala var.

Hayat 28.03.2023, 18:53 28.03.2023, 19:00
Abone ol
Nazar nedir? Nazar değmesine karşı ne yapılmalı?

Nazar, özellikle büyüklerin en korktuğu şeylerden. Olumsuz her durumda hemen nazar değdiğini düşünüp kurşun dökmeye kalkmak ise eski adetlerden.

Görünmez kazalardan, anlaşmazlıklar ya da kavgalar, evden soğuma, evdeki bereketin kaçması, ev içinde ve odalarda ortaya çıkan kasvetli hava evde nazar olduğunu gösterebilir. 

NAZAR AYNA VE CAMI KIRABİLİR

Ayna ve cam gibi saydam ve yansıma yapan narin eşyalar nazar varlığında kırılır ya da çatlar. Çünkü nazar özellikle narin ve enerji yansıtan eşyaların kırılmasına neden olur.

NAZARDAN KORUNMANIN EN ETKİLİ YOLU: DUA

Peki nazardan nasıl korunmalı? Aslında en etkili yöntem dua etmek. Nazarı önleyen ve yok eden dualar en sık başvurulması gereken korunma şekli olmalı ama bunun dışında farklı uygulamalar da yok değil.

SUDA ERİTİLEN KAYA TUZU DA NAZARA KARŞI ETKİLİ

Nazardan kurtulmak için duadan sonra en etkili yöntem kaya tuzu. Bunun yanı sıra üzerik otu ya da ada çayı otu yakma da evdeki nazar için yapılması etkili yöntemlerden.

Evdeki nazar için, 1 litre su içerisinde 2 yemek kaşığı kadar kalın taneli tuz eklenerek, eritilir. Evin negatif enerjilerden temizlenmesi ve arınması için niyet edilir ve giriş kapısının solundan başlayarak sağa doğru evin tüm köşelerine birkaç damla serpiştirilir.

İşlem, yeniden sokak kapısının önüne gelindiğinde tamamlanmış olur ve sokak kapısı açılarak, “tüm nazar gitsin, tüm rızık eve gelsin.” denir. Bu uygulama sonrası eller muhakkak yıkanmalı.

NAZARA KARŞI ADAÇAYI DA KULLANILIYOR

Üzerik otu ve adaçayı da nazar üzerinde yüzyıllardan beri kullanılır. Bir miktar üzerik otu ya da adaçayı alınarak metal bir kase içerisinde çakmak yardımıyla tutuşturulur. Tutuşan tohum ve otlar yanmaya başladığında evin soldan sağa doğru gezilerek tütsülenmesi sağlanır. Tütsüleme işlemi evin sokak kapısının solundan sağına doğru yapılır 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!