Namazın önemini anlatan ayetler nelerdir? Namazla ilgili hadisler hangileri?

İslamiyet'e göre namaz dinin direği olarak bilinir. İslam'ın şartlarından biri olan namaz her Müslüman'a farz kılınmıştır. Günde 5 vakit kılınan namaz, kişiyi kötülüklerden uzaklaştırır ve manevi bir mutluluk ver. Kur'an-ı Kerim'de de namazla ilgili birçok hadis bulunmaktadır. Peki namazın önemini anlatan ayetler nelerdir? Namazla ilgili hadisler hangileri?

Hayat 09.03.2022, 15:48
Namazın önemini anlatan ayetler nelerdir? Namazla ilgili hadisler hangileri?

Namaz kılmak İslam'ın 5 temel şartından bir tanesidir. Günde 5 vakit olan namaz için Peygamber Efendimiz (s.a.v) namaz için Mümin'in miracı ifadesini kullanmıştır. Dinimizde namazın yeri bu kadar özelken Kur'an-ı Kerim'de de namazla ilgili ayetler bulunmaktadır. Peki namazın önemini anlatan ayetler nelerdir? Namazla ilgili hadisler hangileri?

NAMAZIN ÖNEMİNİ ANLATAN AYETLER NELERDİR?

Bakara Suresi'ndeki namazla ilgili bazı ayetler şöyledir:

"Onlar gaybe  inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar." (Bakara Sûresi 3)

"Namazı kılın, zekâtı verin. Rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin." (Bakara Sûresi 43)

"Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin.  Şüphesiz namaz, Allah’a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir." (Bakara Sûresi 45)

"Hani, biz İsrailoğulları’ndan, “Allah’tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz, anne babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz, herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, namazı kılacaksınız, zekâtı vereceksiniz” diye söz almıştık. Sonra pek azınız hariç, yüz çevirerek sözünüzden döndünüz." (Bakara Sûresi 83)

Nisa Suresi'ndeki bazı ayetler:

"Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Şüphesiz Allah, çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır." (Nisâ Sûresi 43)

"Daha önce kendilerine, “(savaşmaktan) ellerinizi çekin, namazı kılın, zekâtı verin” denilenleri görmedin mi? Üzerlerine savaş yazılınca, hemen içlerinden bir kısmı; insanlardan, Allah’tan korkar gibi, hatta daha çok korkarlar ve “Rabbimiz! Niçin bize savaş yazdın? Bizi yakın bir zamana kadar erteleseydin ya!” derler. De ki: “Dünya geçimliği azdır. Ahiret, Allah’a karşı gelmekten sakınan kimse için daha hayırlıdır. Size kıl kadar haksızlık edilmez.” (Nisâ Sûresi 77)

Maide Suresi'ndeki bazı ayetler: 

"Siz namaza çağırdığınız vakit onu alaya alıp eğlence yerine koyuyorlar. Bu, şüphesiz onların akılları ermeyen bir toplum olmalarındandır." (Mâide Sûresi 58)

"Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?" (Mâide Sûresi 91)

Daha birçok surede de namazla ilgili ayetler bulunmaktadır. En'âm Suresi, A'râf Sûresi, Enfâl Sûresi,Tevbe Sûresi, Yûnus Sûresi, Hûd Sûresi, Ra'd Sûresi, İbrâhim Sûresi, İsrâ Sûresi ve nicelerinde namazla ilgili ayetler yer almaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi namaz çok önemlidir ve çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!