Müzik yasağı kalktı mı? Müzik yasağı uzatıldı mı? Müzik yasağı kaçta başlayacak?

Müzik yasağı pandemi sürecinde yürürlüğe girmişti. Gece 12.00 'den yani saat 24.00'ten sonra başlayan müzik yasağı vatandaşlar ve müzik camiası tarafından merak ediliyor. Müzik yasağı; Sağlık Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen karar sonrasında, İçişleri Bakanlığı'nca yayınlanan genelgeyle müzik yasağına düzenleme geldi. Peki müzik yasağı kalktı mı? Müzik yasağı uzatıldı mı? Müzik yasağı kaçta başlayacak?

Hayat 11.05.2022, 12:24 11.05.2022, 14:50
Abone ol
Müzik yasağı kalktı mı? Müzik yasağı uzatıldı mı? Müzik yasağı kaçta başlayacak?

Müzik yasağı hakkında düzenleme yapıldı. Saat 24.00' ten sonra başlayan müzik yasağı hakkında Sağlık Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı' nca ortak karar verildi. Karar İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle duyuruldu. Yaz sezonunun gelmesi ve vakalardaki azalma sonrasında müzik yasağı düzenlendi. Peki müzik yasağı kalktı mı? Müzik yasağı uzatıldı mı? Müzik yasağı kaçta başlayacak?

MÜZİK YASAĞI KALKTI MI?

Müzik yasağı hakkında düzenleme bakanlıklar tarafından ortak değerlendirme sonucu karara bağlandı. Yeni kararlar valiliklere bildirildi. 

Genelgede kişilerin huzur ve sükununun, beden ve ruh sağlığının bozulmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak amacıyla ulaşım araçları, şantiye, fabrika, atölye, iş yeri, eğlence yeri, hizmet binaları ve konutlardan kaynaklanan gürültü ve titreşimin standartları ile eğlence yerlerinde yapılacak müzik yayınlarına dair usul ve esasların 2872 sayılı Çevre Kanunu, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ile İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik başta olmak üzere ilgili mevzuatında belirlendiği söylendi.

Alınan yeni karara göre; halkın huzur ve sükûnu ile kamu istirahatı açısından sakınca bulunmaması, belirlenen saatlere ve sınır değerlere uyulması kaydıyla yetkili idarelerden canlı müzik izni alınarak eğlence yerlerinde müzik yayını (gerçek enstrüman ve/veya seslerle veya banttan ya da elektronik olarak yükseltilmiş ses kaynağı kullanılarak yapılan müzik) yapılabileceği,

Çok Hassas Kullanım Alanlarındaki (konutlar, sağlık kuruluşları ve yatılı eğitim kurumları/yurtları) eğlence yerlerinin açık veya yarı açık bölümlerinde günün hiçbir vaktinde müzik yayını yapılmasının mümkün olmadığı,

Az Hassas Kullanım Alanlarındaki (idari ve ticaret binaları, çocuk bahçeleri, oyun alanları ve spor tesisleri gibi) eğlence yerlerinin açık veya yarı açık bölümlerinde 24:00-07:00 saatleri arasında müzik yayını yapılamayacağı,

Hassas olmayan alanlardaki eğlence yerlerinin açık veya kapalı bölümleri ile çok hassas ya da az hassas kullanım alanlarındaki eğlence yerlerinin kapalı bölümlerinde ise; canlı müzik izni alınmak ve desibel sınırlarına uyulmak kaydıyla belirlenen saat sınırları içerisinde müzik yayını yapılabileceği belirtildi.

MÜZİK YASAĞI KAÇTA BAŞLAYACAK?

İlgili kanun/ mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, ülke genelinde müzik yayını yapılabilme süresi saat 01:00' e kadar uzatıldı. Kolluk birimleri denetim gerçekleştirdiğinde işletmenin canlı müzik izni olup olmadığı, belirlenen saat aralığı dışında müzik yayını yapılıp yapılmadığı gibi hususlara dikkat edilecek.

Yeni bildirgede kolluk birimleri denetimlerinde halkın huzur ve sükûnunu bozacak ve çevreyi rahatsız edecek şekilde ilgili mevzuatta belirlenmiş çevresel gürültü seviye değerlerinin üzerinde müzik yayını yapan işletmeler ve/veya kişiler hakkında yetkili idarelere gerekli bildirimde bulunulacağı ifade edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!