Mutlu olmak istiyorsan ertelemeyi bırak! "Yarın yaparım" düşüncesi andaki mutluluğu ıskalamanın en büyük sebebi!

Hiç dikkat ettiniz mi, günlük koşuşturma içine girince mutluluk veren tüm şeyleri erteliyoruz. Sinemaya gitmek için ev işlerinin bitmesini, tatile gitmek için zayıflamayı ve yürüyüşe başlamak için havanın güzelleşmesini bekleye bekleye bir bakıyoruz ki hayatı ıskalamışız. Dilimizden düşürmediğimiz "anı yaşamak" kavramını kaçımız tam anlamıyla uyguluyoruz? Haydi haberi okuduktan sonra her ne işiniz varsa kısa süreliğine de olsa bırakın, (korkmayın çok uzağa gitmeyeceksiniz) balkona ya da bahçeye çıkıp derin derin nefes alın ve bir daha mutluluk veren şeyleri ertelemeyeceğinize dair kendinize söz verin.

Hayat 10.08.2022, 16:16
Mutlu olmak istiyorsan ertelemeyi bırak! "Yarın yaparım" düşüncesi andaki mutluluğu ıskalamanın en büyük sebebi!

Mutluluk veren şeyleri neden erteler insan? Gün içinde veya uzun vadede bir şeyleri başarırsa mı mutluluğu hak eder? Hayatın neler getireceği ve bir dakika sonramızı garantileyemezken neden bu kadar erteleme merakımız var? 

MUTLULUĞU ERTELEMEK İNSANA NE KAZANDIRIR?

"Pazartesi olunca diyete başlarım", "şu rüzgarlar geçince sahile inerim", "hava biraz ısınınca yürüyüşe çıkarım", "bu ay daha fazla ek mesai yapıp tatile giderim" şeklindeki düşünceler aslında hayat enerjimizi emmekten başka hiçbir işe yaramıyor. Biz böyle her şey tam anlamıyla mükemmel olsun isteyip ince hesaplar yaparken hayat akıp geçiyor. 

Sürekli yarına odaklanıp bugünü ıskalamak benliğe yapılan büyük bir haksızlık değil mi? Bugün de, hatta şu an da mutluluk mümkünken üstelik...

ANI YAŞARSANIZ YÜZÜNÜZ GÜLER

Mutlu olmak için illa kısa ya da uzun vadeli başarılar elde etmeyi ya da bir çizelge oluşturmayı bırakmak emin olun yüz kaslarınızı çalıştıracak ve gülebildiğinizi hatırlatacak size. 

MUTLULUĞUNUZ BAŞKALARINA BAĞLI DEĞİL

Kişinin sürekli mutsuz olmasının sebebi ertelemek ve sürekli yaptığı planların gerçek olmasını beklemekken mutlu olmak için kendisini başkasına bağımlı görmesi de farklı bir erteleme şekli. Şöyle bir çevrenize baktığınızda sadece kendisiyle harika vakit geçiren insanların hayattan ne kadar çok keyif aldığını görebilirsiniz. 

Sözün özü hayatta hiçbir şey dört dörtlük olamaz. Anı kaçırıp yapılan planların gerçekleşmesini beklemek size sadece koca bir hiç bırakır. 

Mutluluğu yakalamak için her şeyin mükemmel olmasını bekleyenlerdenseniz, daha çok bekleyeceksiniz...
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!