banner2

Mizanplas nedir, aşamaları nelerdir? MasterChef mizanplas hazırlığı nasıl yapılır?

MasterChef yarışmasında sık sık kullanılan "mizanplas" terimi anlamı araştırılıyor. TV8 kanalında yayınlanan MasterChef yarışmasında yarışmacılar ve şefler tarafından mutfakta kullanılan terimler gündem oluyor. Mizanplas (Mise en place) bu terimlerden bir tanesidir. Peki mizanplas nedir, aşamaları nelerdir? MasterChef mizanplas hazırlığı nasıl yapılır? 

Hayat 05.08.2022, 15:40 05.08.2022, 15:44
Abone ol
Mizanplas nedir, aşamaları nelerdir? MasterChef mizanplas hazırlığı nasıl yapılır?

Mizanplas (Mise en place), Türkçe'ye Fransızca'dan gelmiştir. Masterchef yarışmasıyla bilinir hale gelen mizanplas terimi, gündemde yerini aldı. Peki mizanplas nedir, aşamaları nelerdir? MasterChef mizanplas hazırlığı nasıl yapılır? 

MİZANPLAS NEDİR?

Fransızca “mise en place” terimi Türkçe'de mizanplas olarak kullanılmaktadır. Mizanplas “her şey yerli yerinde” gibi bir anlama gelmektedir. Gastronomi'de, yemekte kullanılacak tüm malzemelerin ve aletlerin yemeği yapmaya başlamadan önce hazırlanması anlamını taşımaktadır. Bu işlem restoranlarda servis başlamadan önce gerçekleşir.

MİZANPLAS AŞAMALARI NELERDİR?

Mizanplas, amaca göre değişiklik gösterir. İlk olarak tarif dikkatli şekilde okunur ve gerekli malzemeler kontrol edilir. Malzemelerin kullanım sıralaması son derece önem taşır. Tava ya da su ısıtma gibi işlemler yapılır. Çatal, kaşık, bıçak, tabak gibi gerekli malzemeler yerinde olmalıdır.

MİZANPLAS HAZIRLIĞI NASIL YAPILIR?

İlk olarak hazırlanacak tarifte karar kılınır ve gerekli malzemeler kontrol edilir.

Tarife uygun malzemeler ve mutfak araç gereçleri hazırlanır.

Bu aşamadan sonra yemekte kullanılacak malzemeler hangi işlemden geçecekse (soyulur,doğranır) uygulanır.

Tarife göre malzemeler de ölçüye göre hazırlanır ve yemeğe ekleme sırasına göre yerleştirilir, araç gereçler de aynı şekilde sıralanır.

Pişirme işlemi yaparken boş zaman oluştuğunda kullanılan araç gereçler toplanıp temizlenir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!