banner2

Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz! Yanlış demlenen çay kansere davet çıkarıyor

Kültürümüzdeki en önemli ve en sevilen içeceklerden biri çay. Tüm evlerde her gün, hatta günde birkaç kez tüketilen çay, yanlış demlenmesi halinde birçok hastalığa neden olabiliyor. Çay demlenmesi ile ilgili hemen hemen herkesi yaptığı hataya dikkat çeken uzmanlar, dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı. Peki, çay demlerken neye dikkat etmek gerekiyor? Çay demlenin ne gibi kuralları vardır?

Hayat 17.11.2023, 16:24 17.11.2023, 16:36
Abone ol
Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz! Yanlış demlenen çay kansere davet çıkarıyor

Türk mutfağının vazgeçilmez içeceği çay, sanıldığı kadar kolay demlenmiyor. Yapılan bir araştırmaya göre; oldukça basit gözüken bu işlem aslında sağlık açısından büyük önem taşıyor.

Yanlış demlenen bir çay, kişilerde ciddi sağlık problemlerine davetiye çıkarıyor. Peki, çay nasıl demlenmeli? Çay demlerken nelere dikkat etmeli?

YANLIŞ DEMLEME SAĞLIK SORUNLARINA DAVETİYE ÇIKARTIYOR

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi, akşam yemeğinin ardından dinlenmenin eşlikçisi çay, Türk kültüründe oldukça önemli bir yere sahip. Özellikle bitki çayları sağlık için oldukça faydalı olsa da, siyah çayın yeri ve önemi her zaman çok farklı. 

Ancak, yanlış şekilde demlenen çay birçok sağlık sorununa davetiye çıkarıyor. 

UZUN SÜRE DAYANMASI VE ÇAYIN ACI OLMAMASI

Çayın acımaması ve uzun süre dayanması için demlenmiş çayın ocak üzerinde bekletilmemesi öneriliyor. Bu durumda, çay acılaşıyor. 

Çay iyice demini aldıktan sonra mutlaka ocak üzerinden alınmalı. Aksi durumda, gastrit ve ülser olmak üzere midede meydana gelebilecek rahatsızlıklara neden olabilir. 

KANSER RİSKİ VAR

Çayı demlerken veya demledikten sonra yüksek ısıya maruz bırakmamak gerekiyor. Yüksek ısıda kalan ve o şekilde demlenen çay, insan sağlığı için birçok tehdit oluşturuyor. 

Yüksek ısıda beklemiş ve kaynar bir şekilde tüketilen çay, ilerleyen zamanlarda kanser hastalıklarına neden olabilir. 

BURUK BİR TAT BIRAKIR

Bu detayları dışarda içtiğimiz çayda nasıl anlarız? diye soracak olursanız; tadı acılaşmış, ağızda buruk bir tat bırakan çay yüksek ısıya maruz kalmış demektir. 

ÇAY NASIL DEMLENİR?

Çayı mutlaka kaynamamış su ile demlemek gerekiyor. Aşırı kaynamış su çaya döküldüğü zaman, çayın içerisinde bakteri oluşabilir. Çayın tadının acı olması da bu sebeplerden meydana geliyor. 

Çay demlerken yapılan başka bir hata ise, henüz çay suyu sıcakken üst demliğe çay koyulması. Böyle yapıldığında çay rutubet alır ve daha demlikteyken bayatlar. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!