Kuver nedir, ne kadar ödenir? Restoranlarda neden kuver ücreti ödenir?

Fransızca Couvert kelimesinden dilimize gelen kuver, günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız kelimelerin başında gelmektedir. Sürekli duyduğumuz bu kelimenin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Peki, kuver nedir, ne kadar ödenir? Restoranlarda neden kuver ücreti ödenir? İşte detaylar...

Hayat 16.05.2022, 17:41 16.05.2022, 18:00
Abone ol
Kuver nedir, ne kadar ödenir? Restoranlarda neden kuver ücreti ödenir?

Sık sık duyduğumuz kuver kelimesi aslında lokanta ve restoranlarda yemek servisinden önce masaya serilen örtü manasını taşır. Peki, kuver nedir, ne kadar ödenir? Restoranlarda neden kuver ücreti ödenir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

KUVER NE DEMEK?

Kuver, restoran servise hazır olduğunda yemeklerde kullanılacak malzemelerin düzen içerisinde masaya sıralanmasını ve bu düzenden alınan ücreti temsil etmektedir.

KUVER ÜCRETİ NEDEN ÖDENİR?

Kuver ücreti, masaya getirilen örtüyle birlikte bıçak, çatal, kaşık, şamdan ve tuzluk gibi şeylerin servise konulmasından dolayı alınan ücrettir. Aslında bu ücret gittiğiniz restorant içerisindeki örtü, çatal, bıçak, sos gibi ürünler için ödenmektedir. Bilinenin aksine, tüm dünyadaki restoranlarda ve ülkemizde su bu ücretin dışında kalmaktadır. Su ve ekmek kişi başı ücrete tabi olmaktadır.

KUVER ÜCRETİ YASAL MI?

Bazı vatandaşlar kuver ücretinin restorantın saygısızlığı olduğunu düşünmektedir. Ve diyorlar ki, eğer kuver ücreti alınıyorsa masalarda kullanılan tabaklar, çatallar, bıçaklar gümüş ve en yüksek kalitede olmalı. Masalara müesseseden ikramlar gelmeli. Batı ülkelerinde kuver ücreti alınmaz ve alan kişilere mekan patronları tarafından ceza uygulanır. Ülkemizde öyle bir uygulama mevcut değildir.

Kuver uygulamasının yasal olup olmadığına dair bir açıklama bulunmamaktadır. Adisyonun içerisine kuver ücreti ekleyip eklememek müessenin insiyatifine kalmış bir durumdur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!