banner2

Kurban kesmek farz mı? Kimler kurban kesmelidir? Diyanet açıkladı!

Kurban Bayramı yaklaşırken internette kurban kesmek farz mı diye araştırma yapılmaya başladı. Milyonlarca Müslüman, Kurban Bayramı için hazırlıklara başladı. Kurban kesmenin şartları nelerdir sorusu internette en çok arananlar arasına girdi. Peki kurban kesmek farz mı? Kimler kurban kesmelidir? Diyanet açıkladı!

Hayat 08.06.2022, 12:00 08.06.2022, 15:24
Abone ol
Kurban kesmek farz mı? Kimler kurban kesmelidir? Diyanet açıkladı!

Kurban keserek Allah'ın emirlerini yerine getirmek isteyenler Kurban Bayramı için hazırlık yapmaya başladı. Kurban sözcük anlamı olarak yaklaşmak demektir. Bu sebeple Allah'a yakınlaşmak ve O'nun rızasını kazanmak isteyenler Kurban Bayramı'nda kurban kesmektedir. Kurban Bayramı'nda ibadet için, belirli koşulları sağlayan hayvanların usulüne uygun şekilde kesilmesiyle kurban kesimi yapılmaktadır. Peki kurban kesmek farz mı? Kimler kurban kesmelidir?  Diyanet açıkladı!

KURBAN KESMEK FARZ MI?

Din İşleri Yüksek Kurulu sayfasında kurban kesmenin hükmü şu ifadelerle anlatıldı:

Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

KİMLER KURBAN KESMELİDİR?

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her Müslüman'ın yerine getireceği malî bir ibadettir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 148). 

Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 252-256; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452-453). 

Bunun dışında kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!