banner2

Kurban eti kimlere verilir? Kurban eti nasıl dağıtılır?

Kurban Bayramı için geri sayım başladı. Bayramda kurban kesecek Müslümanlar, kurban etinin kimlere verileceği hakkında bilgi edinmek istiyor. Dinimizce Kurban eti dağıtmanın incelikleri ve kurban etinin kimlere verildiği anlatılmıştır. Diyanet kurban etinin dağıtılması hakkında detaylı olarak açıklama yaptı. Peki kurban eti kimlere verilir? Kurban eti nasıl dağıtılır?

Hayat 06.07.2022, 16:25 06.07.2022, 16:27
Abone ol
Kurban eti kimlere verilir? Kurban eti nasıl dağıtılır?

Kurban eti kimlere verilir sorusu Kurban Bayramı yaklaşırken sıklıkla aranıyor. Kurban Bayramı yaklaşırken kurban eti dağıtımı hakkında detaylar inceleniyor. Diyanet, Kurban Bayramı'nda kurban etinin kimlere verilebileceğini açıkladı. Peki kurban eti kimlere verilir? Kurban eti nasıl dağıtılır?

KURBAN ETİ KİMLERE VERİLİR?

İslami bakımdan kurban etleri ilk olarak yoksul ailelere verilmesi gerekir.

Kurbanlık hayvanın derisi veya kemikleri kişiye gelir kazandıracak ise bu durum caiz olmaz.

Kurban etinin ve derisinin hayır kurumlarına ve ihtiyaç sahiplerine verilmesi dine doğru olur.

Kurban eti ayrım yapmaksızın dağıtılması gerekir.

Akika kurbanı ve adak kurbanı da dağıtılacak kişiler aynı şekildedir.

KURBAN ETİ NASIL DAĞITILIR?

Kurban eti dağıtımı kesildikten sonra yapılmalıdır. Kesilen kurban eti ne kadar çok kişiye verilirse bereketi de o kadar artar.

Kurban eti dağıtılması için 3 bölüme ayrılması önerilir. 3 bölümden 2 bölümü dışarısı 1 bölümü de ev halkına ayrılmalıdır.

Aile dışı için ayrılan 2 bölümlük kurban payı, ihtiyaç sahipleri ve komşular için olmalıdır.

Kurban Bayramı'nda her evde et pişmesi için uğraşılmalıdır. Bu sebeple kurban eti dağıtılırken yoksul ve ihtiyaç sahiplerine etlerin yenilebilir kısımları verilmelidir.

Bunun dışında kurban eti dağıtılırken ölçülmeden, gönülden geldiği kadar verilmelidir. Etin kuru kısımları ve kemikleri yerine güzel yerlerinden ayırmak gerekir.

Eğer kurban kesen kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı fazlaysa, kurban etini dağıtmak zorunda değildir.

İslam kaynaklarında kurban kesmenin temel amaçları arasında yoksul insanların hatırlanması ve onları mutlu etmek bulunmaktadır. Bu ibadeti yerine getirmenin maddi bir sevinci ve sevabı çoktur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!