banner2

Kışın bunları tüketenler üşümüyor! İşte vücut ısısını yükselten altı yiyecek

Soğuk kış günleri gelip çattı. Bazı bölgelerde kar yağışları bile görülüyor. Bu havalarla başa çıkmak için evdeki ısıtıcıların gücünden yararlanmak gerekirken tüketilen gıdalar da ısınmaya yardımcı oluyor. Uzmanlar vücut ısısını yükselten 6 yiyeceğin mutlaka tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

Hayat 29.11.2022, 18:33
Abone ol
Kışın bunları tüketenler üşümüyor! İşte vücut ısısını yükselten altı yiyecek

Havaların soğumasıyla birlikte özellikle yatağa ilk girişte ısınmak zor olabilir. Sıcak su şişeleri kullanmak ve fazladan örtülere sarınmak gibi klasik ısıtma tekniklerinin yanı sıra, soğuğun etkileri beslenme yoluyla en düşük seviyeye indirilebilir. 

Uzmanlar soğuk günlerde tüketilen bazı gıdaların vücut ısısını yükselttiğini belirtiyor. Özellikle yatmadan önce tüketin tavsiyesinde bulunuyorlar. 

FINDIK

Yatmadan önce yer fıstığı, badem ve antep fıstığı gibi kuruyemişler yemek metabolizmanızın hızını artırabilir ve vücut ısınızı yükseltebilir, dolayısıyla sizi yatmak için ısıtır. Bunun yanı sıra, fındık uyku döngünüzü kontrol etmeye yardımcı doğal bir hormon olan melatonin içerir. 

TARÇIN

Tarçın da soğukken vücudumuzun ısısını artıran termojenik özellikleri sayesinde, yatmadan önce tüketmek için iyi bir seçenek. Geceleri bir bardak süte bir tutam tarçın atmak sizi ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda sütte bulunan ve uykuyu sağlayan triptofan sayesinde dinlenmenizi de kolaylaştırır.

YULAF

Yulaf, normalde günün başında yiyeceğiniz bir şey olabilir, ancak yatmadan önce tüketmek de çok faydalı. Yüksek kepek ve lif içeriği nedeniyle vücudunuzda yavaş parçalanan yulaf bu yavaş sindirimle ısınma enerjisi sağlar.

MUZ

B vitamini ve magnezyumla dolu olan muz, tiroid ve adrenal bezlerinizin çalışmasına yardımcı olur, böylece soğuk havalarda vücut ısınızı düzenler. Aslında, yüksek magnezyum seviyeleri sizi sadece sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda kolayca uyumanızı sağlamak için kaslarınızın gevşemesine ve vücudunuzun sakinleşmesine yardımcı olur.

ZENCEFİL

Zencefilin damar genişletici özellikleri sayesinde kan damarlarınız gevşer. Bu da kan akışının artmasına katkıda bulunur ve vücudunuzun ısınmasına yardımcı olur. 

HAVUÇ

Köklü bir sebze olan havuç, sindirim sırasında daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması nedeniyle vücudunuzun ısınmasını sağlar. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!