Kıble nasıl bulunur? Kıble bulma yöntemleri nelerdir?

Bilmediği bir yerde namaz kılmak zorunda olan Müslüman vatandaşlar, "Kıble nasıl bulunur? Kıble bulma yöntemleri nelerdir?" sorularının yanıtlarını arıyor. İşte detaylar...

Hayat 07.04.2022, 14:06 07.04.2022, 14:14
Abone ol
Kıble nasıl bulunur? Kıble bulma yöntemleri nelerdir?

Namazın farzlarından biri istikbal-i kıble şartıdır. İstikbal-i Kıble; Mekke kentindeki Kabe-i Muazzama'ya yönelmek suretiyle namazı eda etmek anlamına gelir. Peki, Kıble nasıl bulunur? Kıble bulma yöntemleri nelerdir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

KIBLE NASIL BULUNUR?

Öteden beri en çok tercih edilen yöntemlerin yanı sıra internet alt yapısını kullanarak kıble yönünüzü kolayca tespit edebilirsiniz. Aşağıda Kıble bulmak için kullanılan yöntemleri sizler için derledik.

KIBLE BULMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

  • Pusula ile Kıble Bulma: Pusula ibresinin, pusula yuvasındaki Kuzey (N) ile çakışıncaya kadar çeviriniz. Pusula iğnesi ile N çakıştığında durun. Sonrasında (Kuzey yani N den itibaren) saat yönünde bulunduğunuz şehre ait pusula derecesini pusula üzerinde bulun. O kıble açısının gösterdiği yön sizin kıble yönünüzdür. 
  • Kıble Saati: Kıble saati vaktinde güneş gören pencerenin çerçevesinin gölgesi veya bir çıtanın gölgesinden hareketle güneşe dönen kimse kıbleye dönmüş olur. Bulunduğunuz şehrin kıble saatini, namaz vakitli takvimlerde 'Kıble Saati' veya 'Kıble S.' sütunundan elde edebilirsiniz.
  • Güneş ile Kıble Tayini: Güneş doğudan doğar, batıdan batar. Dolayısıyla öğleye kadar sağ elimizi güneşe doğru uzatırsak, sol tarafımız batı, önümüz kuzey, arka yönümüz güney olacaktır. Güneş ve kadranlı saat ile de yön yahut kıble yönünüzü tespit edebilirsiniz. Güneşli havada kadranlı saatin akrebi güneşe nişan alınır. Akrep ile saatin 12 arası açı ortayı güneyi gösterir.
  • Karineler ile Kıble Tespiti: Minare ve cami kapıları kıble cihetini gösterir. Ülkemizde minare kapıları güney yönünü gösterir. Müslüman mezarlıklarında mezar başları batı yönünü gösterir. Ağaçların yosunlu tarafı kuzey yönünü gösterir. Karıncalar yuva yaparken çıkardıkları toprağı yuvanın kuzey istikametine yığarlar.
  • Online Harita ile Kıble Tespiti: Google Maps alt yapısı kullanılarak kıble yönü çizginizi alabilir ve kolaylıkla kıble cihetinizi tespit edebilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!