banner2

Kendi sebzenizi yetiştirmek için 5 neden! Sebze ve meyve bahçesi kurmak hem sağlığa hem çevreye olumlu katkı sağlıyor!

Gıda güvenliği her geçen gün daha büyük bir önem taşıyor. Hormonlu, ilaçlı, genetiği değiştirilmiş ve bu kadar zararın yanında bir de ateş pahası olan sebze meyveleri tüketmek hem beden hem de ekonomiye zarar veriyor. Bahçeli bir eve sahip olanlar işte bu yüzden mutlaka bir sebze meyve köşesi yapmalı...

Hayat 26.10.2022, 19:11
Abone ol
Kendi sebzenizi yetiştirmek için 5 neden! Sebze ve meyve bahçesi kurmak hem sağlığa hem çevreye olumlu katkı sağlıyor!

Pandemideki hızlı artış şehirde yaşayanları evlerine kapattı. Bu süreçte çoğu insan ekmeğini bile kendisi yaptı. Ancak yine de sebze meyve almak için marketlere pazarlara gitmek kaçınılmazdı. Maskelerle gidilen pazardan alınan ürünlerin ise çoğu ilaçlı ve hormonluydu. 

Bu dönemde en şanslı olanlar şehirden uzakta veya bahçesi olan evlerde yaşayanlardı. Çünkü onlar kapanmadan etkilenmedi ve başkasının yetiştirdiği sağlıksız sayılabilecek gıdaları almak zorunda kalmadı. Peki bahçelerde sebze meyve yetiştirmek neden bu kadar önemli? 

KALİTELİ BİR AİLE ETKİNLİĞİ

Kurduğunuz arka bahçe, ailenizle kaliteli zaman geçirmek için mükemmel bir kaynak olacak. Burada her üyeye farklı görevler atayabilirsiniz ve bu şekilde bahçeye herkesin katkısı olur. Bahçecilik faaliyetlerine düşkünlük, kişinin kalp sağlığını iyileştirmede mükemmel sonuçlar gösterir. Bununla birlikte, bağışıklık sisteminiz de daha iyi çalışmaya başlar.

YETERLİ D VİTAMİNİ 

Çoğu insan D vitamini eksikliği yaşıyor. Bu vitamini telafi etmenin en iyi yöntem ise güneş ışığı almak. Bahçede çalışmaya başladığınızda vücudunuz yeterince gerekli vitaminleri emecektir. Bu özel vitamin, iyi kemik ve diş sağlığını korumaktan sorumludur. Bununla birlikte, vücudunuza belirli hastalıklarla savaşmak için bir kalkan da olacaktır.

BESLEYİCİ YEMEKLER

Tükettiğiniz yiyecekler doğal olacağından tüm gerekli mineral ve vitaminleri alabileceksiniz. Kurduğunuz sebze bahçesi, yemeyi sevdiğiniz ürünleri yetiştirerek yemeklerinizi daha çeşitli hale getirmenize de olanak sağlayacak. Ayrıca taze ürünlerin lezzet açısından en iyisi olacağı bir gerçektir. Marketten alacağınız hiçbir şekilde taze olmayacak ve bu nedenle lezzet etkilenecektir.

PARA BİRİKMEYE BAŞLAR

Bahçe kurarak kendinizi günlük bir bakkala koşmaktan kurtaracaksınız ve ay sonuna geldiğinizde iyi miktarda tasarruf göreceksiniz. Ayrıca, üretiminiz tam hızda olduğunda, ekstra ürünü satma seçeneği var. Sadece para biriktirmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda bundan bir miktar gelir elde edeceksiniz.

DAHA İYİ ÇEVRE

Bir bahçeye sahip olmak aynı zamanda, çevreyi daha iyi bir yer haline getirme yolunda bir adım olacaktır. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!