banner2

Kelliğin ilacı bu besinlerde! Her gün tüketirseniz saçlarınız gürleşecek!

Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek gerekiyor. Saç sağlığı ve beslenme doğrudan ilişkili. Bu sebeple sağlıklı ve güçlü saçlar için bazı besinlerin sofradan eksik edilmemesi gerekiyor.

Hayat 26.04.2023, 16:07 26.04.2023, 23:47
Abone ol
Kelliğin ilacı bu besinlerde! Her gün tüketirseniz saçlarınız gürleşecek!

Saç dökülmesi neredeyse herkeste görülebilen bir durum. Saç kökleri güçsüzleştiğinde ve zayıfladığında dökülmeler artar. Günlük ortalama 80-100 tel saç dökülmesi normal olarak kabul edilir. Ancak aşırı saç dökülmesi yaşıyorsanız, mutlaka beslenme düzeninizi gözden geçirmelisiniz.  Stres, düzensiz beslenme, yanlış bakım ürünlerini kullanma, mevsim değişikliği ya da boya gibi kimyasal işlemlere maruz kalmak saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesini durdurabilmek için beslenme düzeninizi mutlaka önemsemelisiniz.

SAÇ DÖKÜLMESİNE İYİ GELECEK BESİNLER

YUMURTA

Güçlü bir protein kaynağı olan yumurta, içerdiği B12 vitamini sayesinde saç dökülmesini engeller. Deriyi beslediği için saçların daha gür çıkmasına yardımcı olur. Her sabah bir adet haşlanmış yumurta yemek, saçlarınızın sağlığını korur.

ISPANAK

Demir eksikliği, kandaki oksijen miktarını düşürür. Bu da saç köklerindeki hücrelerin yeteri kadar oksijen almasını engeller. Bol miktarda C,E ve B vitaminleri, magnezyum, demir ve kalsiyum içeren ıspanak; demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur. Saç köklerini güçlendirir, dökülmeleri durdurur.

YOĞURT

Kalsiyum ve protein bakımından zengin olan yoğurt, yüksek derecede B vitamini de içerir. Vitamin ve mineral deposu olduğu için saçları nemlendirir ve parlaklık kazandırır. Ayrıca saçların güçlenmesine yardımcı olur, dökülmeleri azaltır. Her gün yiyeceğiniz bir kase yoğurt, saçlarınız sağlığını korur.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Ispanak ve karalahana olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler saç dökülmesine iyi gelir. Bu sebzeleri düzenli tüketmek dökülmeyi engellerken, kepek oluşumunu da ortadan kaldırır.

HAVUÇ

İçerisinde bol miktarda A vitamini barındıran havuç, saçlar için gerekli sebum adı verilen maddenin üretilmesine yardımcı olur. İçerdiği beta-karoten sayesinde cildi onarır, saçları güneşin sert ışınlarından korur. İçerdiği C ve E vitaminleriyle, saç tellerini besler ve uzamasına da yardımcı olur. Ayrıca havuç tüketmek saçların erken beyazlamasını da önler. 

CEVİZ

Ceviz kabuğunda bulunan mineral ve vitaminler, saçların daha parlak görünmesine yardımcı olur. İçerisinde bol miktarda Omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir barındırdığı için saçları dipten uca kadar besler ve dökülmeyi ortadan kaldırır. Saçların güçlü uzmasına destek olur. 

SU

Sağlıklı saçlar için en önemli şeylerden bir tanesi de günlük su tüketimi. Su, saç derinizdeki sinir uçlarını uyararak kökleri daha aktif hale getirmeye yardımcı olur. Saçların nem dengesini koruyan su, aynı zamanda saçları daha yumuşak, nemli daha güçlü hale getirir. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!