banner2

Kardeşler neden hiç anlaşamaz? Evdeki harp ortamını dağıtmak için anne babalara 9 öneri

Gün içinde birbirini öpüp koklayan çocuklarınız mı var yoksa durmadan kavga eden mi? Çatışma dolu kardeşlik ilişkilerinin ebeveyni oldukça yorduğu tartışmasız bir gerçek. Böyle bir durumda hep arada kalan anne babalar ortamı yumuşatmak için büyük çaba sarf ediyor. Çocuklar arasında iyi bir ilişki oluşturmak için ise yapılması gereken basit ama etkili uygulamalar var. İşte bazı öneriler.

Hayat 24.01.2023, 12:40
Abone ol
Kardeşler neden hiç anlaşamaz? Evdeki harp ortamını dağıtmak için anne babalara 9 öneri

Kardeşlik ilişkisi hem çok güzel hem de çatışmalı oluyor. Özellikle ilk çocuğun haklı kıskançlıkları bazı gerginlikleri beraberinde getirebiliyor. 

Ebeveynler ise, iyi bir kardeş ilişkisi geliştirmeye ve kardeş rekabeti çatışmasını azaltmaya yardımcı olmada önemli rol oynuyor.

ÇOCUKLARINIZI KARŞILAŞTIRMAYIN

Çocuklarınızı birbirleriyle karşılaştırmak, kardeş rekabetinin ateşini körüklemenin ve kızgınlık yaratmanın aslında kesin bir yolu.

ÇATIŞMANIN PERDE ARKASINI ANLAYIN

Çocuklarınız, biri diğerinin dikkatini çekmeye çalıştığında kavga etme eğiliminde mi? Dikkatinizi çekmek için mi rekabet ediyorlar? Yorgun olduklarında mı yoksa sıkıldıklarında mı daha çok kavga ediyorlar? Bunu açıklayabilecek bir cevap bulduğunuzda, kardeş kavgalarını en aza indirmek için sorunları çözmeye çalışın. 

BİRBİRLERİNİ TAKDİR ETMELERİNİ ÖĞRETİN

Sessizce oturup okumayı seven bir çocuğunuzla, yüksek sesli oyunlardan ve sürekli etkinliklerden başka hiçbir şeyi sevmeyen başka bir çocuğunuz var mı? Çocukların ilgi alanları ve mizaçları çok farklı olduğunda, çatışmaların çıkması doğal. 
Önemli olan, çocuklara bu farklılıklara nasıl saygı göstereceklerini öğretmek.

EV İŞLERİNDE İŞBİRLİĞİ YAPTIRIN

Ebeveynler, çocukları bir proje üzerinde birlikte çalıştırarak veya ev işlerinde birbirlerine yardım ederek iletişimi ve bağı artırabilir. Bir odayı temizlemek gibi bir proje bulun ve çocukların bunu tamamlamak için birlikte çalışmasını sağlayın.

DİNLEME BECERİLERİNİ GELİŞTİRİN

Birinin söylediklerini gerçekten dinleme yeteneği, çocukların başkalarıyla empati kurmayı ve olayları başka birinin bakış açısından görmeyi öğrenmelerine yardımcı olan, geliştirmeleri gereken önemli bir beceri. Kardeşlerin birbirini dinlemesini ve birbirlerinin bakış açılarını ve düşüncelerini gerçekten anlamaya çalışmasını sağlayın.

SAYGININ ÖNEMİNİ ÖĞRETİN

Dinlemek, birbirinize saygı göstermenin bir yolu. Çocuklara, başkalarına kendilerine davranılmasını istedikleri gibi, şefkatle ve onların duygularıyla ilgilenerek davranmaları gerektiğini hatırlatın.

KARŞI ÇIKARKEN SAYGILI OLMAYI ÖĞRETİN

Çocuklarınıza her zaman bir konuda aynı fikirde olmayabileceklerini, ancak birbirlerine küfretmemeleri gerektiğini söyleyin. Fiziksel kavgalara girmemeleri gerektiğini öğretin.

AİLENİN ÖNEMİNE DEĞİNİN

Ailenin ve özellikle kardeşlerin, eşi benzeri olmayan, sarsılmaz bir sevgi ve destek olabileceğini çocuklarınıza açıklayın ve onlara düzenli aralıklarla hatırlatın.

EĞLENMEK İÇİN ZAMAN AYIRIN

Birlikte eğlenen ailelerin çatışma yaşama olasılığı daha düşük olur. Bisiklete binmek veya harika bir yeni çocuk filmi izlemek gibi tüm ailenin keyif alabileceği oyunlar ve aktiviteler seçmeye çalışın.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!