banner2

Kalecik'te pekmez mesaisi başladı

Ankara'nın Kalecik ilçesinde çiftçiler, hasadı yapılan üzümlerden pekmez üretimine başladı.

Hayat 24.09.2021, 17:25 18.09.2023, 09:39
Abone ol
Kalecik'te pekmez mesaisi başladı

Ankara'nın Kalecik ilçesi üzümüyle ünlü. İlçede susuz tarımla yetiştirilen, tadı ve aroması farklı olan "Kalecik karası" ve "Hasan Dede" üzümünün hasadı sürüyor. Bağ yapan çiftçiler, geleneksel yöntemlerle pekmez üretimine başladı.

Kalecik'in Buğra Mahallesi'nde yılda 10 bin litreden fazla pekmez hazırlanıyor. Mahallede yaşayan çiftçiler, pekmez üretim süreciyle ilgili konuştu. AA muhabirine konuşan 57 yaşındaki pekmez üreticisi Hatice Sarıgül, pekmezin oldukça zorlu ve deneyim isteyen bir üretim süreci olduğunu belirtti.

Pekmez yapımını ailesinden öğrendiğini, 30 yıldır bu işi sürdürdüğünü anlatan Sarıgül, şöyle konuştu:

"Üzümleri torbada çiğniyoruz ve suyunu çıkardıktan sonra mayalıyoruz toprakla. Daha sonra kazana koyuyoruz. Kazanda 1-2 saat kaynıyor. Onu indirdikten ve soğuduktan sonra toprağını süzüyoruz. Daha sonra pekmez aşamasına geçiyoruz ve yeniden kaynatıyoruz. Yaklaşık 4 aşamadan geçiriyoruz. Her haliyle meşakkatli ve zor bir iş. En kolay yeri ise yemesi. Yaptığımız ürün güzel olursa tüm yorgunluğu unutuyoruz."

Hatice Sarıgül'ün eşi İsmail Sarıgül de bağ bozumundan sonra pekmez mesaisinin başladığını söyledi. Pekmezin oldukça zahmetli aşamalardan geçerek hazırlandığını dile getiren Sarıgül, "Bunun bağdaki aşaması, toplama aşaması ve buradaki aşaması oluyor. Üretimimiz tamamen tecrübeye ve geleneksel usullere dayanıyor." dedi.

Sarıgül, pekmezin bir kısmını ailesiyle tükettiklerini, fazlasını ise sattıklarını belirterek, bu yıl kilogramının 40 liradan alıcı bulduğunu kaydetti.

"ESKİYE GÖRE DAHA KOLAY"

Mahalle sakinlerinden 82 yaşındaki Kıymet Aslan, geçmişte pekmez yapılırken çektikleri zorluklara değinerek "Evveli kağnılarla getirirdik ve şırahanede günlerce sıra beklerdik. Şimdi artık herkes evinde bekliyor. Pekmez yapmak eskiye göre daha kolay." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!