banner2

Kakuleli kahve nedir? Kakuleli kahve nasıl yapılır?

MasterChef'in 19 Aralık akşamı yayınlanan bölümünde ürün olarak kakule vardı. Kakulenin en çok kullanım alanının kahve olduğunu söyleyen Somer Şef, izleyicileri meraklandırdı. Peki kakuleli kahve nasıl yapılır?

Hayat 19.12.2021, 23:02
Abone ol
Kakuleli kahve nedir? Kakuleli kahve nasıl yapılır?

TV8 ekranlarının sevilen yarışması MasterChef'te 19 Aralık akşamı eleme gecesi yaşandı. Şefler yarışmacılara yaratıcılık oyunu için ürün olarak kakule verdi. Bu sırada Somer Şef, kakulenin asıl kullanım alanının kahve olduğunu söyleyerek, izleyenleri meraklandırdı. Peki kakule nedir? Kakuleli kahve nasıl yapılır? İşte detaylar...

KAKULE NEDİR?

Türkiye’de yetişmeyen bitkilerden biri olan kakule, Hindistan, Nepal ve Malezya gibi iklimi sıcak olan bölgelerde yetişir ve buralardan ithal edilir. Kakule aslında zencefil ailesine dahil olan bir bitki türüdür. Kakule, Elettaria ve Amomum cinslerini kapsayan bitkilerin genel adıdır. Uzunluğu 30 ve 50 cm arasında değişir. Hindistan’ın bataklık ormanlarında kendiliğinden yetişmesi ile meşhurdur. Kakule bitkisi sarıya çalan renklerde çiçek açar ve meyveleri ise 1 ve 2 cm arasındadır. Meyvelerinin rengi sarımsı yeşil ve kirli beyazdır. Kurutulması ile birlikte tohumları meyveden ayrılır. Bu tohumların kurutulması ve öğütülmesi sonucunda da egzotik bir tada ve kokuya sahip olan kakule ortaya çıkar.  Sonrasında yemeklerde ve kahvelerde aroma vermesi için kullanılır.

KAKULELİ KAHVE TARİFİ NEDİR?

-Her bir fincan için kurutulmuş kakuleyi havana alarak çekirdeği çıkana kadar dövün.

-Kabukları çekirdeklerden ayırın ve toz haline gelinceye kadar dövme işlemine devam edin.

-Kakulenin kıvamı oldukça yoğundur bu yüzden gözünüze az gelsede miktarı arttırmayın.

-Kişi başına bir ölçek kadar türk kahvesini cezvenin içerisine alın ve üzerine kakuleleri ekleyin.

-Kahvenize biraz daha aroma katmak istiyorsanız, 1 çay kaşığı kakao da ilave edebilirsiniz.

-Orta ateşte pişirdiğiniz kahvenizi afiyetle içebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!