Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi fazileti ne?

Kadir Gecesi nedir araştırılması internette yapılmaya başladı. Mübarek Ramazan ayının içinde yer alan Kadir Gecesi yaklaştı. Bin aydan daha hayırlı olan ve İslam dünyası için önemi çok büyük olan Kadir Gecesi vatandaşlar tarafından merak edildi. Kadir Gecesi, bu yıl 26 Nisan'ı 27 Nisan'a bağlayan gece olacak. Peki Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi fazileti ne?

Hayat 27.04.2022, 09:19 27.04.2022, 09:19
Abone ol
Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi fazileti ne?

Kadir Gecesi Müslümanlar için ayrı bir öneme sahiptir. İslam alemi tarafından coşku ve heyecanla beklenen Kadir Gecesi bu yıl 26 Nisan'ı 27 Nisan'a bağlayan gece yaşanacak. Bir yandan Ramazan ayının bitmesine üzülen Müslümanlar, bir yandan da Kadir Gecesi'nin yaklaşmasına seviniyor. Peki Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi fazileti ne?

KADİR GECESİ NEDİR?

Kadir Gecesi; rahmet, mağfiret ve günahlardan arınma zamanıdır. Kadir Gecesi, on bir ayın sultanı olan Ramazan'ın da kalbi konumundadır.Kadir Gecesi’nde Yüce Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerim'i Hz. Muhammed’e indirmeye başlamıştır. Melekleri yeryüzüne gönderen Allah; o geceyi, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan hayırlı kılmış ve ona ayrı bir değer vermiştir.

Kadir Gecesi’nin önemi Kur’an-ı Kerim'den kaynaklanmaktadır. Yüce Allah’ın insanlara son kitabı ve evrensel mesajı olan Kur’an  bu gecede nüzul edilmeye başlanmıştır. Bu gece ayrıca kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, taştan, tahtadan ve helvadan yapılmış putların ilah kabul edildiği, zulmün kol gezdiği ve cahiliye karanlığına boğulmuş diyarların İslam nuruyla tanışmaya, Kur’an-ı Kerim ile ferahlamaya ve Hz. Muhammed’in (s.a.v.) risaletiyle şereflenmeye başladığı gecedir.

KADİR GECESİ FAZİLETİ NE?

Kadir Gecesi, gecelerin en feyizlisi ve bereketlisi olarak kabul edilmeketedir. Bu önemli gecede yapılan ibadet, Kadir Gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlı olarak kabul edilir. Kadir Gecesi ile aynı ismi taşıyan sûrede şöyle denilmiştir:

"Doğrusu biz Kur’an’ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail (a.s.) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. Gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!