banner2

Kadir gecesi namazı nasıl kılınır? Kadir gecesi namazı kaç rekattır?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, (s.a.v.) Kadir Gecesi'nde kılınan namazın bir aylık namaza eşdeğer olduğunu söylemiştir. Bu nedenle Kadir Gecesi'ni ibadetle çok önemlidir. Bunu öğrenen vatandaşlar internette "Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?" araması yapmaya başladı. Peki Kadir gecesi namazı nasıl kılınır? Kadir gecesi namazı kaç rekattır?

Hayat 27.04.2022, 09:10 27.04.2022, 09:20
Abone ol
Kadir gecesi namazı nasıl kılınır? Kadir gecesi namazı kaç rekattır?

Kadir Gecesi'ni ibadetle geçirmek çok önemlidir. Kadir Gecesi'nde namaz kılmak, Kur'an okumak, dua etmek, tesbih çekmek gibi ibadetlerle haşır neşir olmak gerekir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Kadir Gecesi'nde kılınan namazın bir aylık namaza eşdeğer olduğunu bildirmiştit. Peki Kadir gecesi namazı nasıl kılınır? Kadir gecesi namazı kaç rekattır?

KADİR GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Kadir Gecesi namazının kılınışı da şöyledir; 

Namaz iki rekatta bir selam verilerek kılınır. Selamdan sonra 11 defa "Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi'l-hamd" denir. Bundan sonra 100 defa İşrah Suresi 100 defa Kadir suresi okunur. Mümkünse kandil gecesi bir de tesbih namazı kılmak makbuldür.

KADİR GECESİ NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Kadir Gecesi namazını 4 rekat veya 12 rekat olarak kılmak gerekir.

1. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir Suresi

2. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas Suresi

3. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir Suresi

4. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas Suresi
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!