banner2

Kabartma tozu her zaman iyi bir seçenek değildir! Temizlikte kullanılan madde bazı eşya ve yüzeylere zarar verebilir!

Kabartma tozu, evdeki birçok alanı temizlemek için kullanılabilecek muhteşem bir doğal temizlik maddesidir. Ancak temizlik uzmanlarına göre bu beyaz maddeyle asla temizlememeniz gereken şeyler var. Kabartma tozu, mermer tezgahlar ve ahşabı aşındırıp zarar verebilir.

Hayat 30.10.2022, 11:11
Abone ol
Kabartma tozu her zaman iyi bir seçenek değildir! Temizlikte kullanılan madde bazı eşya ve yüzeylere zarar verebilir!

Kabartma tozu hangi eşya ve yüzeylere zarar verir? Kabartma tozunu nerelerde kullanmamak gerekiyor? İşte cevaplar...

İster temizlik yapımında isterseniz de haşerelerle mücadele için kabartma tozu kullanıyor olun, bu madde ile temizleyebileceğiniz şeylerin listesi görünüşte sonsuzdur. Ancak tüm çok yönlülüğüne rağmen temizlerken üzerinde kabartma tozu kullanmaktan kaçınmanız gereken bazı eşya ve noktalar var. Çünkü kabartma tozu, çeşitli yüzeylere zarar verebilir.

MERMER VE KUVARS TEZGAHLAR

Uzmanlara göre mermer tezgahlar asla kabartma tozu ile temizlenmemeli. Bu, zaman içinde dolgu macununa zarar verebilir veya aşınarak parlaklığını kaybetmesine neden olabilir. Ayrıca, mermer, kuvars veya başka herhangi bir tür doğal taş pahalı bir malzeme olduğundan, herhangi bir hasarın onarılması pahalı olabilir. Bunun yerine aşınmayı önlemek için mutfak tezgahlarının bulaşık deterjanı ve suyla silinmesi gerekiyor.

ALTIN KAPLAMALI YEMEK TAKIMI

Altın süslemeli tabakları veya çatal bıçak takımlarını temizlerken de kabartma tozu kullanmaktan kaçının. Çünkü altın ve eski gümüş, kabartma tozunun aşındırıcılığına dayanamayan çok yumuşak metallerdir. Eski gümüşleri temizlerken kabartma tozu oldukça fazla aşındırıcıdır, metali matlaştırır ve yüzeyde çizikler bırakır. 

AHŞAP YÜZEYLER

Ahşap mobilya ve zeminleri temizlerken de kabartma tozu kullanılmamalı. Kabartma tozu, ahşap döşeme veya mobilyalarda kullanılan ahşap sızdırmazlık maddeleri üzerinde çok sert olduğu için zarar verir. Sabunlu su işinizi görecektir.

BÜYÜK OLUKLARA SAHİP ÜRÜNLER

Kabartma tozu, kuruduktan sonra arkasında tozlu, beyaz bir kalıntı bırakma eğilimindedir, bu da belirli yüzeylerde yarardan çok zarar verebileceği anlamına gelir. 

ALÜMİNYUM KAPLAR

Alüminyum tencere ve tavalar, üzerlerinde sık sık kabartma tozu kullanılırsa oksitlenmeye başlar ve bu da renk değişikliğine neden olur. Metal pişirme kaplarını yine de kabartma tozu ile temizlemek isteyenler ise kabı hemen durulamalı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!