banner2

İstanbul'a kar geliyor! Meteoroloji tarih verdi: 21 Kasım Salı hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, haftalık hava durumu raporunu yayımladı. Soğuk havalar yurt genelinde etkili olmaya devam ederken, kar yağışının da ne zaman başlayacağı bildirildi. 21 Kasım Salı hava durumu...

Hayat 21.11.2023, 10:26 21.11.2023, 11:05
Abone ol
İstanbul'a kar geliyor! Meteoroloji tarih verdi: 21 Kasım Salı hava durumu

Kasım ayında yurt genelinde kar yağışı etkili olacak. İstanbul'un bazı bölgelerinde hafta sonu kısa süreli yağan kar, 2016 yılından bu yana Kasım'da yağan ilk kar yağışı olarak kayıtlara geçti. Kısa süreli yağışlar bu ay içerisinde etkili olmaya devam edecek.

Yurt genelindeki hava sıcaklıkları, Çarşamba gününden itibaren yükseliyor. Özellikle batı kesimlerde sıcaklıklar, mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Ancak haftanın ortasına doğru, genel bir soğuk hava yeniden etkili olacak.

Meteoroloji tarafından yayımlanan haritada, pazar günü İstanbul dahil birçok ilde kar yağışı olacağı açıklandı.

"EKSTREM HAVA OLAYLARI, SALI GÜNÜ BİTECEK"

Meteoroloji uzmanı Murat Acar, hafta sonu etkili olan ekstrem meteorolojik hadiselerin salı öğleden sonraya kadar sürmesini beklediklerini ifade etti.

"Salı yine doğu kesimlerde bu kuvvetli sağanak yağış, kuvvetli kar yağışları ve kuvvetli rüzgar devam edecek" diyen Acar, Salı, öğleden sonra yurdumuzu terk ediyor" dedi.

Murat Acar, çarşamba gününden sonra yeni bir yağış sisteminin etkili olacağına dikkat çekerek, "Hava sıcaklıkları mevsim normalleri civarının altında seyrediyordu, kış koşulları yaşanıyordu. Ancak çarşamba gününden itibaren iç ve doğu kesimler dahil yurt genelinde sıcaklığın artacağını tahmin diyoruz. Mevsim normalleri civarına kadar çıkacak. Hatta batı kesimlerde; İstanbul'da, İzmir'de, Ege'de mevsim normallerinin üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Yağışlar ile beraber daha düşük olabilir ama; bu mevsimde normal olarak görüyoruz. Tekrar hava sıcaklıkları artacak, yağışlar da geliyor" açıklamasında bulundu.

Yeni yağış sisteminin Akdeniz üzerinden gelerek ılık bir hava getireceğini söyleyen Acar, yağışların da güneybatı kesimlerden başlayacağını aktardı. 

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

EGE

Zamanla kıyılarının çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve az bulutlu, bu akşam saatlerinde doğusunun yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bu akşam ve gece saatlerinde doğusunda kuzey yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu, bu akşam saatlerinde doğusunun yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bu akşam saatlerinde doğusunda kuzey yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Salı sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde bölge genelinin, gece saatlerinden itibaren kıyılarının yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle, yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde görülmesi beklenen yağışların bu akşam ve gece saatlerinde Kastamonu ve Sinop kıyılarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın Sinop çevrelerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (60-80 km / saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Salı sabah saatlerinde Bolu ve Düzce çevrelerinde yer yer pus ve sis hadisesinin görülmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları ile Doğu Karadeniz bölümünün yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde görülecek yağışların, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli, Doğu Karadeniz'in doğusunda yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. Rüzgârın, Orta Karadeniz kıyıları ve Doğu Karadeniz'de kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, kuzey ve doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle karla karışık yağmur ve kar, Iğdır çevrelerinde yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların, güneydoğusu ile Iğdır, Ağrı ve Muş çevrelerinde kuvvetli, Ardahan, Bitlis, Şırnak ve Hakkâri çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. Rüzgârın batısında kuzey yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Diyarbakır, Batman ve Siirt çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!